Máte pocuchané nervy? Vypěstujte si přírodní antidepresivum

Zdraví 30. května 2018 | 08:45 — Monika Moorová
Existuje celá řada divoce rostoucích bylin, které jsou skvělé pro vaše nervy. Ať už sáhnete přímo po těch čerstvě natrhaných nebo si koupíte sáček sušených u bylinkářky nebo v lékárně, chybu rozhodně neuděláte.
Dalších 6 fotografií v galerii
Na rozdíl od chemických preparátů mají bylinky minimum vedlejších účinků / Shutterstock

Na rozdíl od chemických preparátů mají totiž jen minimum vedlejších účinků. A tak tím nejdůležitějším bude dodržet doporučený způsob přípravy a dávkování. Znáte bylinu, která chrání naše srdce? Více se dozvíte v jiném článku.

Třezalka tečkovaná

Třezalka patří asi k nejznámějším bylinkám, které se na zklidnění používají. Má antidepresivní účinky. Řeší stavy úzkosti, neklidu, únavy. Je vhodná pro navození normální psychické činnosti. Třezalka se neužívá trvale. Doporučuje se tří až šestitýdenní kúra a potom asi tříměsíční pauza. Obloukem by se měly třezalce vyhnout těhotné, protože by mohla způsobit potrat. 

Třezalka se obvykle používá v kombinaci s dalšími bylinkami. Můžete si připravit čaj na nervy v tomto složení: zhruba stejné množství třezalky, levandule, řebříčku, vachty a routy smíchejte dohromady a přidejte o něco méně rozmarýnu. Dvě lžíce směsi připadá na půl litru vroucí vody. Patnáct minut louhovat, scedit a pít třikrát denně.

Meduňka lékařská a mateřídouška

Meduňka zklidňuje celý organismus. Zcela jistě zmírňuje stres, uklidňuje bušení srdce, tiší podrážděné nervy. Můžete ji pít dlouhodobě, nemá totiž žádné vedlejší účinky.

Mateřídouška také zklidňuje a také ji můžeme pít dlouhodobě. Čaj připravujeme zalitím tří lžiček čtvrtlitrem vroucí vody. Opět asi patnáct minut louhujeme, přecedíme a pijeme ještě vlažný. Je vhodné pít asi tři šálky denně.

Rozmarýn lékařský

Rozmarýn umí zlepšit náladu. Éterické oleje, které jsou v něm obsažené, zase umí zlepšit činnost mozku. Snižuje pocity deprese, úzkosti i vnitřního napětí. Olej z rozmarýnu se používá i k aromaterapii. Pětice, kterou se vyplatí mít stále po ruce

Aloe, chmel, levandule a heřmánek

Na stav naší psychiky mají vliv i mnohé jiné běžné byliny. Aloe uvolňuje napětí a zmírňuje stres. Chmel také uklidňuje. Nemusí se přitom používat jen v pivu. Stačí si z něho připravit čaj nebo třeba sedací koupel. Levandule tiší hysterické stavy. U ní je třeba si dát pozor na dávkování, protože ve vyšších dávkách působí omamně. Heřmánek působí proti stresu. Je třeba ho ale pít dlouhodobě.

Kozlík lékařský

Kozlík by rozhodně v tomto výčtu neměl chybět. Jeho účinky jsou obrovské. Stres, vyčerpanost, křeče z nervozity, žaludeční a střevní potíže, které jsou vyvolané psychikou – to všechno kozlík řeší. Kozlík se ale nesmí užívat dlouhodobě. Používá se kořen a nikdy se nevaří, ale maceruje ve studené vodě. O nežádoucích účincích některých bylin si přečtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Při vaření je velmi významným pomocníkem. Jak správně...

Vyrobte svým mazlíčkům jedinečný narozeninový dort z...

Nealkoholický svařák zahřeje, chutná a zamilují si jej i...

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Zavřít reklamu