I lidová medicína využívá léčivé účinky jedů. Který je ten nejznámější?

Zdraví 17. června 2018 | 10:04 — Monika Moorová
Vlaštovičník je jedovatá rostlina, která se tradičně používá k likvidaci bradavic. Jeho pozitivní účinky na zdraví byly známy už našim prapředkům. Má sice více léčivých vlastností, ale zároveň je jeho zázračnost vyvážena jistými negativními prvky.
Další 2 fotografie v galerii
Vlaštovičník má sice více léčivých vlastností, ale zároveň je jeho zázračnost vyvážena jistými negativními prvky / Pixabay

Co je vlaštovičník?

Vlaštovičník větší patří do čeledi makovitých. Obsahuje celou řadu alkaloidů, které jsou jedovaté, ale současně mají i některé léčivé účinky. Je hojně rozšířen v celé Evropě do nadmořských výšek kolem 850 metrů. Sbírá se mezi dubnem a červnem. Na podzim se může získávat jeho kořen, který se suší. Pro značnou jedovatost vlaštovičníku nikdy nepoužívejte tuto bylinu bez porady s odborníkem. Pokud ji zvolíte na určité obtíže, doporučujeme používat ve formě tinktury, kde je přesně měřitelné dávkování a dávku rozhodně nepřekračovat.

Jaké jsou jeho účinky?

Již zmiňovaná likvidace bradavic je jednou z nejčastějších aplikací. O domácích fintách, jak se zbavit bradavic, jsme psali zde. Tu lze bezpečně provádět kdykoli. Stačí utrhnout rostlinu, počkat, až začne ronit mléko a tím potřít bradavici. Postup můžete několikrát opakovat. Výsledek by měl být patrný do několika málo dnů. Pozor si dejte na jiné útvary než bradavice. Pokoušet se likvidovat vlaštovičníkem pihy a jiná znaménka je hazard se zdravím a rozhodně se takovým pokusům obloukem vyhněte.

Další účinky

  • uklidňující účinky
  • uvolňuje křeče
  • roztahuje cévy
  • prohlubuje srdeční činnost. 
  • zevně i na špatně se hojící rány a bércové vředy

Málo se ví o skvělých účincích vlaštovičníku při rozpouštění žlučových kamenů. K tomuto účelu se dá používat jednak tinktura, jednak speciálně připravené čaje, které obsahují nať vlaštovičníku. Vzhledem k možným toxickým účinkům rozhodně nepřekračujeme doporučenou dávku. Také se nesnažte kombinovat rozpouštěcí proces s procesem, při němž se mají žlučové kameny ze žlučníku vypudit do střeva. Vlaštovičník by měl proces zahájit a až se kameny zmenší, je možné v léčbě postoupit dál.

Sběr a sušení

Nať se sbírá od dubna do června. Suší se zhruba při teplotě do 35 stupňů. Oddenek a kořen se sbírá na podzim. Suší se rychle. Doporučuje se umělé teplo do 75 stupňů. Nasušenou rostlinu uchovávejte v temnu a občas dosušte. Má tendenci plesnivět. Lepší je si připravit tinkturu, kdy nať naložíte do alkoholu a necháte asi 6 týdnů louhovat za občasného protřepávání. Nikdy neužívejte vlaštovičník dlouhodobě. O způsobu použití se vždy poraďte s odborníkem. O další zajímavé bylině, která chrání vaše srdce, jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...