Máte bolesti zad a neznáte příčinu? Odpověď je jednoduchá, problém ale veliký

Zdraví 11. července 2018 | 09:15 — Monika Moorová
S nadsázkou by se dalo říci, že bolesti zad jsou dnes tak časté jako rýma. Proč tomu tak je? Odpověď je celkem jednoduchá. Bolesti zad mají z velké části na svědomí poškozené ploténky.
Další 2 fotografie v galerii
Bolesti zad jsou dnes velmi rozšířeným problémem / Shutterstock

Zjistit, zda právě vy máte problémy s ploténkami, není úplně jednoduché. Projevy totiž nejsou vůbec jednoznačné. Jde o bolest zad (postupem času stále silnější) či bolest, vystřelující ze zad do rukou a do nohou, nebo nepříjemné mravenčení v rukou a nohou?

Co je to ploténka?

Bolesti bývají lokalizované v bederní oblasti. Tehdy nejčastěji mluvíme o vyhřezlé ploténce. Dochází k ní poškozením struktury páteře. Představte si páteř, složenou přibližně z třiceti obratlů. Mezi každými dvěma obratli se nachází meziobratlová ploténka, která je jakoby nárazníkem mezi obratli, a to při pohybu, ohýbání, záklonu a podobně. Ploténku tvoří rosolovité jádro a vazivové prstence. Jakmile dojde k poškození ploténky, vysune se mezi dva obratle a začne tlačit na nerv.

Jak se projeví poškození ploténky?

Faktem je, že poškozené ploténky umí pořádně znepříjemnit život, protože jsou doprovázeny opravdu nemalou bolestí. Můžeme tedy hovořit o výrazném zhoršení kvality života. Tehdy přichází na řadu odborný lékař a častokrát i různé zákroky, podle závažnosti problému. Začíná to totiž občasnou bolestí zad a končí tím, že máte problém vstát z postele, kdy vysunuté ploténky tlačí na nervy. Problémy s ploténkami má za svůj život až 70% lidí. O tom, jak se zbavit bolesti kolen, jsme psali před časem.

Jaké jsou nejčastější příčiny problémů s ploténkami?

  • časté nošení bot s vysokými podpatky a nošení kabelky na jednom rameni
  • dlouhé sezení
  • fyzická zátěž a zvedání těžkých břemen
  • nedostatek pohybu a cvičení
  • nesprávný postoj
  • prudké rotační pohyby nebo prudké trhnutí
  • špatná životospráva a nadváha

Neodkládejte návštěvu lékaře

V případě, že problémy s ploténkami mají mírnější formu, lékař předepíše rehabilitaci, masáže, doporučí teplo, lázně a různé speciální masti. Neváhejte ho proto navštívit při jakémkoliv podezření na poškození ploténky. Zde se totiž přílišné vyčkávání skutečně nevyplácí. Za bolestmi zad se může skrývat i vážnější onemocnění. Více jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu