Máte bolesti zad a neznáte příčinu? Odpověď je jednoduchá, problém ale veliký

Zdraví 11. července 2018 | 09:15 — Monika Moorová
S nadsázkou by se dalo říci, že bolesti zad jsou dnes tak časté jako rýma. Proč tomu tak je? Odpověď je celkem jednoduchá. Bolesti zad mají z velké části na svědomí poškozené ploténky.
Další 2 fotografie v galerii
Bolesti zad jsou dnes velmi rozšířeným problémem / Shutterstock

Zjistit, zda právě vy máte problémy s ploténkami, není úplně jednoduché. Projevy totiž nejsou vůbec jednoznačné. Jde o bolest zad (postupem času stále silnější) či bolest, vystřelující ze zad do rukou a do nohou, nebo nepříjemné mravenčení v rukou a nohou?

Co je to ploténka?

Bolesti bývají lokalizované v bederní oblasti. Tehdy nejčastěji mluvíme o vyhřezlé ploténce. Dochází k ní poškozením struktury páteře. Představte si páteř, složenou přibližně z třiceti obratlů. Mezi každými dvěma obratli se nachází meziobratlová ploténka, která je jakoby nárazníkem mezi obratli, a to při pohybu, ohýbání, záklonu a podobně. Ploténku tvoří rosolovité jádro a vazivové prstence. Jakmile dojde k poškození ploténky, vysune se mezi dva obratle a začne tlačit na nerv.

Jak se projeví poškození ploténky?

Faktem je, že poškozené ploténky umí pořádně znepříjemnit život, protože jsou doprovázeny opravdu nemalou bolestí. Můžeme tedy hovořit o výrazném zhoršení kvality života. Tehdy přichází na řadu odborný lékař a častokrát i různé zákroky, podle závažnosti problému. Začíná to totiž občasnou bolestí zad a končí tím, že máte problém vstát z postele, kdy vysunuté ploténky tlačí na nervy. Problémy s ploténkami má za svůj život až 70% lidí. O tom, jak se zbavit bolesti kolen, jsme psali před časem.

Jaké jsou nejčastější příčiny problémů s ploténkami?

  • časté nošení bot s vysokými podpatky a nošení kabelky na jednom rameni
  • dlouhé sezení
  • fyzická zátěž a zvedání těžkých břemen
  • nedostatek pohybu a cvičení
  • nesprávný postoj
  • prudké rotační pohyby nebo prudké trhnutí
  • špatná životospráva a nadváha

Neodkládejte návštěvu lékaře

V případě, že problémy s ploténkami mají mírnější formu, lékař předepíše rehabilitaci, masáže, doporučí teplo, lázně a různé speciální masti. Neváhejte ho proto navštívit při jakémkoliv podezření na poškození ploténky. Zde se totiž přílišné vyčkávání skutečně nevyplácí. Za bolestmi zad se může skrývat i vážnější onemocnění. Více jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu