Čím dál víc mladých lidí postihuje infarkt. Jak poznáme, že se blíží problém?

Zdraví 22. července 2018 | 10:36 — Monika Moorová
Infarkt může přijít zcela bez varování a stojí za velkou částí úmrtí. Dříve postihoval hlavně lidi starší a ty, kdo měli rodinnou anamnézu, dnes jsou to i pětadvacetiletí. Lze mu předejít?
Další 1 fotografie v galerii
Dnes infarkt postihuje i pětadvacetileté lidi / Shutterstock

Spolehlivý recept, jak se vyhnout infarktu neexistuje, ale určitě můžete minimalizovat riziko. Nejlepší je začít včas a upravit svou životosprávu s ohledem na rizika.

Jak infarkt vzniká?

Jde o ucpání tepen, které zásobují srdce okysličenou krví. Určitá část srdce pak odumírá a srdce jako celek nemůže plnit svou funkci. V některých případech pacient zůstává naživu, ale asi 25 % lidí postižených infarktem umírá i přes péči, kterou dostanou. Mladí lidé dnes trpí infarktem, protože mají extrémně nezdravý životní styl a žijí ve stresu.

Jaké jsou příznaky?

Infarkt se přihlásí obvykle pálením a bolestí za hrudní kostí, pocením, bledostí, dušností, zmateností i agresivitou. Nastupuje strach ze smrti, úzkost. Někdy je to jen divný pocit v horní polovině těla a celkový slabost.

Jak poskytnout první pomoc?

Okamžitě přivolejte záchranku. Čas hraje v tomto případě klíčovou roli. Nemocný by neměl nic dělat, pokud se staráte o takto postiženého, usaďte ho do křesla do polosedu a podejte mu acylpyrin nebo aspirin. Hlídejte, zda se jeho stav nehorší. Uvolněte mu oblečení, místnost větrejte.

Důležitá je prevence

Přestaňte kouřit

Naprosto klíčové je zde přestat kouřit. Kouření stahuje tepny a už tím se stává člověk náchylnější k jejich ucpání. Navíc se spolupodílí na vzniku nánosů na stěnách tepen spolu s vysokým cholesterolem a nezdravou stravou. Jestliže chceme omezit riziko infarktu, musíme přestat kouřit. Už asi jeden rok po poslední cigaretě klesne riziko infarktu na polovinu. 

Vyhněte se stresu

Dalším preventivním opatřením je vyhnout se stresovým situacím. Nejste schopni zvládnout stres? Poradíme vám, co dělat.

Změňte jídelníček

Velmi důležitou součástí prevence infarktu je změna jídelníčku. Někdy se doporučuje omezení tučných jídel v domnění, že tak dojde ke snížení cholesterolu. Záleží pochopitelně na tom, jaký tuk konzumujeme. Doporučuje se používat olivový olej, kokosový olej, ale vhodné je i máslo, a dokonce i sádlo. 

Začněte se pravidelně hýbat

Zdravý pohyb je důležitý a pomáhá všem, kdo se chtějí infarktu vyhnout. Cílem není se strhat, ale přiměřeně se uvolnit. Vhodná je ostřejší chůze, jízda na kole, plavání, ale i lehký běh. Důležitá je pravidelnost. I pár minut čtyřikrát týdně vykoná s vaším tělem doslova zázraky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Zavřít reklamu