Fenomén voda s citronem na lačno. Opravdu našemu zdraví prospívá?

Zdraví 05. září 2018 | 09:43 — Monika Moorová
Pití vody s citronem po ránu nalačno se postupně začíná stávat ranním rituálem mnoha lidí. Má vůbec taková obyčejná věc, jako je vypití sklenice vody s vymačkanou citronovou šťávou nějaký vliv na naše tělo?
Další 2 fotografie v galerii
Jak je to s pitím vody s citronem na lačno? / Depositphotos

Předem tohoto textu musíme upozornit, že existují lidé, kteří mají z různých zdravotních důvodů a možností kombinací s léky zakázánu konzumaci citrusů. Zejména se jedná o osoby s nemocnými ledvinami a zvýšenou hladinou draslíku v krvi, dále o osoby užívající léky na snižování cholesterolu v krvi a další. Pokud máte jakoukoli nejasnost, poraďte se s lékařem.

Jak vodu s citronem používat?

Je to velmi jednoduché. Každé ráno si do sklenice vody o pokojové teplotě vymačkejte jeden citron a vodu ještě na lačno vypijte. Pokud máte nějaké zažívací problémy, použijte teplou vodu. Postup pravidelně opakujte. Jednorázové použití je sice také prospěšné, ale většina benefitů vzniká při pravidelném pití.

Na jaké obtíže citronová voda zabírá?

 • Pomáhá účinně bojovat s respiračními infekcemi.
 • Protože obsahuje obrovské množství vápníku, hořčíku, fosforu a draslíku, je důležitý pro fungování celého těla a má pozitivní vliv na nervový systém.
 • Citronová voda vám sníží krevní tlak, zlepší stav vaší pokožky.
 • Kupodivu snižuje překyselení organismu. Protože ředí kyselinu močovou a pomáhá tak i lidem nemocným dnou.
 • Snižuje pálení žáhy.
 • Rozpouští žlučníkové kameny.
 • Působí antimikrobiálně ve střevech.
 • Vyplavuje z těla toxiny.
 • Zlepšuje trávení, protože stimuluje tvorbu trávicích šťáv a podporuje činnost jater, konkrétně tvorbu jaterních enzymů.
 • Potlačuje chuť k jídlu, a proto pomáhá při hubnutí.
 • Protože působí v těle zásaditě, brání rozvoji rakoviny.

Je tohle všechno pravda?

Jednoduchá odpověď. Ano. To proto, že obsah vitamínů a minerálů je měřitelná věc a jejich účinky na zdraví člověka jsou prokázané. Je známé, jak vitamín C zlepšuje naši imunitu a brání infekcím, takže není pochyb o tom, že tak působí i vitamín z citronu. Pijete obyčejnou vodu? Budete překvapeni, jak na váš organismus působí. Čtěte více.

Citron sice není přeborník z hlediska obsahu vitamínu, ale zase je příjemný na pití a má další účinky, které z něho dělají dobrého pomocníka. Zejména jde o tvorbu zásaditého prostředí a obsah minerálů.

Podávání na lačno se sklenicí vody, což ředí šťávu, která by koncentrovaná byla příliš dráždivá a současně umožňuje používat citron čerstvý po rozkrojení, takže může být biologicky velmi aktivní. V různých internetových diskuzích najdete mnoho lidí, kterým užívání citronu pomohlo. O tom, jak prospěšná je jedna sklenky vody ihned po probuzení, se dočtete zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody víno. Vydejte se s námi na ochutnávku

Na světě jsou dvě místa, kde teče z kašny místo vody...

Nezničte zážitky z krásné dovolené sobě ani svému okolí....

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Zavřít reklamu