Jak snížit horečku, když nechceme polykat prášky. Jaké potraviny pomáhají?

Zdraví 17. září 2018 | 09:07 — Monika Moorová
Čas od času každý řešíme problém, jak snížit nepříjemnou horečku, kterou způsobila nemoc. Existuje sice jednoduchý postup a můžeme si vzít tabletku, ale někdy není po ruce a někdy také nezabírá. Následující tipy vás můžou inspirovat.
Další 4 fotografie v galerii
Jak snížit horečku bez chemie? / Depositphotos

Horečka sama o sobě je tělu prospěšná. Náš organismus se s její pomocí snaží vypořádat s viry a bakteriemi, což nás ovšem značně omezuje v běžném životě. Snižovat, nebo nesnižovat horečku?

To je základní otázka, kterou musíme vyřešit. Pokud máme jen teplotu, není rozumné ji za každou cenu srážet. Lidské tělo se totiž zvýšením tělesné teploty brání infekci. U dospělého člověka tak můžeme klidně nechat tělo s teplotou okolo 39 stupňů. U dětí je hranice níž. Jako problematická se uvádí už teplota 38 stupňů.

Dalším faktorem mohou být různé nemoci, kterými pacient trpí. Jinak budeme postupovat u dospělého a jinak zdravého člověka. Zcela jiný postup zvolíme u seniora, který má nemocné srdce.

Pacient by měl rozhodně zůstat v klidu. Měl by pít dostatek tekutin. Nemusí se jednat zrovna o horký čaj. Pro někoho je příjemnější pití nápojů o pokojové teplotě. Příjemně totiž zchladí organismus.

Existují také čaje, které jsou vysloveně výhodně při horečce. Jde o čaj lipový, který vyvolává silné pocení a organismus se tak účinně ochladí a také čaj zázvorový. Ten má navíc i desinfekční účinky na náš často rozbolavělý krk.

Zkuste obklady a zábaly

Obklady a zábaly jsou rozhodně velmi účinným prostředkem ke snížení horečky. Pomůžou i tehdy, když se nám nedaří horečku ani chemickými prostředky snížit. Můžeme začít chladivým obkladem na čelo, případně také na ruce a nohy. Velmi účinný je zábal z křenu. Více jsme psali zde.

Pokud se teplota po určité době nepohne, můžeme zábal přiložit i na celé tělo. Neměl by být přímo ledový, nechceme tělu způsobit větší škody. Úplně stačí, pokud hadřík namočený ve studené vodě lehce vyždímáme a přiložíme na tělo tak, aby dobře přilnul.

Zakryjeme neprodyšnou vrstvou a překryjeme teplou látkou, například dekou. Tak necháme působit asi dvě až tři hodiny. Jde vlastně o klasický Priessnitzův obklad. Opakovat ho můžeme nejdřív po čtyřech hodinách.

Jaké potraviny pomáhají?

Citron snižuje teplotu i prostou konzumací. Také ho můžete nakrájet na plátky a přiložit na chodidla. Navléknout vlhké ponožky a řádně zabalit do deky. Ocet lze použít do vlažné koupele. Do napuštěné vany nalijeme asi půl šálku octa a na deset minut si do ní lehneme. Vyzkoušet můžete i sirup, který je desetkrát účinnější než antibiotika. Jak ho připravit, se dočtete v jiném článku.

Někteří nedají dopustit na tvarohové obklady, které aplikují podobně jako ty citronové. Ovesné vločky se použijí na přípravu odvaru. Výluh z uvařených vloček vypijeme a teplota se sníží.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu