Léčivý banán. Neuvěříte, kde všude nám pomáhá

Zdraví 19. září 2018 | 10:22 — Monika Moorová
Banány jsou nejen chutné, ale hlavně velmi zdravé. Obsahují celou řadu důležitých vitamínů a živin a kladně ovlivňují trávení, zdraví srdce a hubnutí. Pojďme se společně podívat na léčivé účinky banánů, které byly potvrzeny vědeckým výzkumem.
Další 3 fotografie v galerii
Banány jsou chutné a léčivé zároveň / Depositphotos

Banán je ovoce bohaté na vitaminy řady B a také na draslík. Obsahuje ale celou řadu dalších látek a také je bohaté na vlákninu a samozřejmě také energii. Banán je totiž velmi sladký a obsahuje hned tři druhy cukrů – fruktózu, glukózu a sacharózu.

Banán je vynikající zdroj energie

Banán je vhodnou svačinou pro všechny, kdo musí vydávat značné množství energie a chtějí svačit zdravě. Jeden banán vystačí na 45 minut intenzivního tréninku. Hodí se ale jako přirozený zdroj sacharidů v situacích, kdy jich máme nedostatek a potřebujeme je tělu dodat. Energie ukrytá v banánu se uvolní poměrně rychle. Díky obsahu vlákniny ovšem nezpůsobuje takový nárůst krevního cukru.

Co obsahuje jeden středně velký banán?

  • Draslík: 9% doporučené denní dávky
  • Vitamin B6: 33% doporučené denní dávky
  • Vitamin C: 11% doporučené denní dávky
  • Hořčík: 8% doporučené denní dávky
  • Měď: 10% doporučené denní dávky
  • Mangan: 14% doporučené denní dávky
  • Sacharidy: 24 g
  • Vláknina: 3.1 g
  • Bílkoviny: 1.3 g
  • Tuky: 0.4 g

V každém banánu je navíc pouze 105 kalorií a celý banán je tak prakticky výhradně tvořený vodou a sacharidy. Banány totiž obsahují jenom velmi málo bílkovin a prakticky žádný tuk.

Kde všude nám banán pomáhá?

Pozitivní účinky na zažívání

Banány jsou známé svými pozitivními účinky na naše zažívání. Doporučují se při různých dietách. Dají se používat na zklidnění žaludku. Mají totiž účinek proti pálení žáhy. Jsou velmi vhodné při žaludečních vředech. Upravují ovšem také činnost střev. Pro svůj obsah vlákniny bojují proti zácpě. Mají dobré účinky při kocovině. Znáte poslední banánovo skořicový hit? Jeho účinky na naše tělo vás ohromí. Psali jsme zde.

Banán proti depresi

Kombinace přirozených cukrů a vitaminu B vede k dobrým účinkům na naši nervovou soustavu. Navíc mají banány látku, která se jmenuje tryptofan. Ta se v našem těle přeměňuje na serotonin a ten působí pocit spokojenosti a štěstí. Banány proto působí i proti různým depresím a pocitům neladu a nespokojenosti. 

Pro krásu zubů

Pomocí vnitřní strany slupky od banánů si můžete vybělit zuby. Stačí důkladně třít zuby po dobu asi dvou minut a samozřejmě postup opakovat.

Pomáhají zmírnit pocit hladu

Rezistentní vláknina je druh nestravitelného sacharidu, který je v hojné míře obsažen v nezralých banánech. V organizmu funguje jako rozpustná vláknina. V zásadě platí, že čím je banán zelenější tím více rezistentní (pomalu stravitelné) vlákniny obsahuje. Naproti tomu zralé žluté banány obsahují menší množství rezistentní i celkové vlákniny, ale v poměrném zastoupení obsahují větší množství rozpustné vlákniny - pektinu. Jak pektin, tak rezistentní vláknina snižují pocit hladu a prodlužují dobu trvání pocitu sytosti po jídle. Chcete zdravě a chutně hubnout? Zkuste náš banánový elixír. Recept si přečtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu