Slivovice jako lék. Jak ji účinně konzumovat?

Zdraví 03. října 2018 | 09:18 — Monika Moorová
Švestky dozrály, slivovice se pálí, je tedy nejlepší čas si připomenout, že jsou chvíle, kdy se tento oblíbený národní destilát může stát "skorolékem".
Další 2 fotografie v galerii
U tvrdého alkoholu platí dvojnásob, že všeho s mírou / Depositphotos

Podle odborníků je ideální konzumovat slivovici ráno, naopak večerní užívání se vůbec nedoporučuje. Ideální množství je pouhá jedna „štamprlička". Ta ovšem dokáže divy. Po probuzení vám dodá jednak energii do nového dne, ale také podpoří trávení a metabolické procesy. Samozřejmostí je desinfekce ústní dutiny a v podstatě celého organismu.  

Příznivý vliv malého množství alkoholu uznávají i lékaři. Dochází totiž k roztažení cév, zlepšuje se spalování tuků a zpomaluje se proces sklerotizace cév a také postup ischemické choroby srdeční. Jako lék je třeba užívat výhradně čistý destilát. 

52% slivovice je optimálním prostředkem k přípravě domácích bylinných výtažků. Lidé, kteří mají doporučen striktní zákaz alkoholu se mnohdy obávají, že i několik kapek tinktury jim zničí játra. Pravdou však je, že mnohem více škodíme našim játrům zvýšenou konzumací uzenin, barevných limonád a jiných nezdravých potravin. Pít či nepít alkohol? O argumentech pro a proti jsme psali v jiném článku.

Jak používat?

Slivovicové obklady

Jakkoli to zní podivně, tak slivovicový obklad pomáhá léčit mnohé neduhy jako např. bolest kolenních kloubů, loktů a ramen. Lze použít buďto čistý slivovicový obklad nebo obklad s přidáním dalších ingrediencí( např.drcené listy kostivalu a bílek ).Obklady se přikládají na noc.

Aromaterapeutické použití

Pokud nás trápí unavené oči, můžeme vyzkoušet následující aromaterapeutickou praktiku. Na obě dlaně nakapeme pár kapek slivovice a dlaně třeme o sebe, aby se slivovice odpařila. Poté přiložíme dlaně na oči a představujeme si černočernou tmu. Tato jednoduchá praktika pomáhá oživit unavené oči a při opakovaném provádění můžeme snížit nitrolební tlak a působíme léčebně hlavně při zeleném zákalu.

Pozor!

Destilát vyrobený z dobře vyzrálých švestek je v malém množství lék, ale ve větším už existuje riziko závislosti, které může rozjet problém s alkoholismem. Takže všeho s mírou. A co víno? Je sklenka denně zdravá? Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu