Perfektní surovina pro naše zdraví. Proč byste si ji měli dopřávat každý den?

Zdraví 18. října 2018 | 09:25 — Monika Moorová
Rajská jablíčka jsou občas považována za ovoce, ale správně se řadí mezi zeleninu do čeledi lilkovitých. Jsou velmi chutná, zdravá a dostupná. Pro vaše zdraví zkrátka perfektní surovinou.
Další 4 fotografie v galerii
Čím více jí sníte, tím lépe uděláte / Shutterstock

Rajčata jsou známa nejen svou výbornou chutí a všestrannou použitelností, ale také svým nízkým obsahem kalorií. Ovšem to rozhodně není jediný důvod, proč jsou pro hubnutí tak vhodná. Detoxikují totiž také organismus a dokáží vyplavit z těla škodliviny, které někteří denně přijímáme konzumací kávy a kouřením.

Kde se vzalo rajče?

Rajče je po bramboře nejrozšířenější rostlinou z čeledi Solanaceae a pěstuje se téměř na celém světě. V 16. století jej Španělé přivezli z Jižní Ameriky, ale trvalo celých dvě stě let, než si jej Evropané oblíbili.

Rajčata díky svému obsahu vitaminů, minerálů a antioxidačních karotenoidů (lykopen a betakaroten) přirozeně posilují imunitní systém organismu a zvyšují schopnost těla bojovat s infekcemi.

Proti mrtvici

Lidé, kteří často konzumují rajčata v hojném množství, trpí mnohem méně často srdečními chorobami a mrtvicí. Důležitou složkou, která má toto na svědomí, je právě lykopen, látka, která se vyskytuje ve slupkách zralých plodů a má na svědomí i jejich zářivě červenou barvu. Jedná se o velmi silný antioxidant, který pohlcuje volné radikály a odstraňuje z těla různé toxiny a další nežádoucí látky.

Co všechno obsahují?

  • vitamin C
  • vitamin B
  • vitamin K
  • vitamin A
  • niacin
  • biotin
  • kyselinu listovou
  • antioxidanty

Proti cholesterolu

Rajčata jsou také schopna odstranit všechny škodlivé druhy tuků, a to již během osmi týdnů od začátku konzumace. Snižují ale také hladinu cholesterolu a chrání před vznikem aterosklerózy. Další důvod, proč zařadit do svého jídelníčku rajčata? Čtěte zde.

Proti rakovině

Lykopen má však ještě další účinky, a to v oblasti, která je pro lidstvo stále velkou hrozbou. Řeč je samozřejmě o různých formách rakoviny. Lykopen totiž patří mezi kartenoidy, které chrání ochranné membrány tělesných buněk a spolu s ostatními látkami z rajčat dokáže významně podpořit imunitu. Funguje tudíž také jako prevence proti vzniku rakoviny prostaty, jícnu, slinivky, prsu a dělohy. O nejzdravějších potravinách, které jsou nezbytné pro zdravé fungování našeho těla, jsme psali před časem.

To nejlepší nakonec

Je prokázáno, že pravidelná konzumace rajčat má pozitivní vliv i na vaši náladu. Hlavním důvodem, který dobrou náladu způsobuje, je látka tyramin, která zvyšuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, působí dráždivě na hladké svalstvo a má právě vliv i na dobrou náladu. Navíc čím jsou rajčata zralejší, tím vyšší množství této látky obsahují.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda ze seriálu Ordinace v růžové zahradě se stane další hvězdou Tváře

Jak pomocí levandule odpudit komáry a moly i mravence

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zavřít reklamu