Perfektní surovina pro naše zdraví. Proč byste si ji měli dopřávat každý den?

Zdraví 18. října 2018 | 09:25 — Monika Moorová
Rajská jablíčka jsou občas považována za ovoce, ale správně se řadí mezi zeleninu do čeledi lilkovitých. Jsou velmi chutná, zdravá a dostupná. Pro vaše zdraví zkrátka perfektní surovinou.
Další 4 fotografie v galerii
Čím více jí sníte, tím lépe uděláte / Shutterstock

Rajčata jsou známa nejen svou výbornou chutí a všestrannou použitelností, ale také svým nízkým obsahem kalorií. Ovšem to rozhodně není jediný důvod, proč jsou pro hubnutí tak vhodná. Detoxikují totiž také organismus a dokáží vyplavit z těla škodliviny, které někteří denně přijímáme konzumací kávy a kouřením.

Kde se vzalo rajče?

Rajče je po bramboře nejrozšířenější rostlinou z čeledi Solanaceae a pěstuje se téměř na celém světě. V 16. století jej Španělé přivezli z Jižní Ameriky, ale trvalo celých dvě stě let, než si jej Evropané oblíbili.

Rajčata díky svému obsahu vitaminů, minerálů a antioxidačních karotenoidů (lykopen a betakaroten) přirozeně posilují imunitní systém organismu a zvyšují schopnost těla bojovat s infekcemi.

Proti mrtvici

Lidé, kteří často konzumují rajčata v hojném množství, trpí mnohem méně často srdečními chorobami a mrtvicí. Důležitou složkou, která má toto na svědomí, je právě lykopen, látka, která se vyskytuje ve slupkách zralých plodů a má na svědomí i jejich zářivě červenou barvu. Jedná se o velmi silný antioxidant, který pohlcuje volné radikály a odstraňuje z těla různé toxiny a další nežádoucí látky.

Co všechno obsahují?

  • vitamin C
  • vitamin B
  • vitamin K
  • vitamin A
  • niacin
  • biotin
  • kyselinu listovou
  • antioxidanty

Proti cholesterolu

Rajčata jsou také schopna odstranit všechny škodlivé druhy tuků, a to již během osmi týdnů od začátku konzumace. Snižují ale také hladinu cholesterolu a chrání před vznikem aterosklerózy. Další důvod, proč zařadit do svého jídelníčku rajčata? Čtěte zde.

Proti rakovině

Lykopen má však ještě další účinky, a to v oblasti, která je pro lidstvo stále velkou hrozbou. Řeč je samozřejmě o různých formách rakoviny. Lykopen totiž patří mezi kartenoidy, které chrání ochranné membrány tělesných buněk a spolu s ostatními látkami z rajčat dokáže významně podpořit imunitu. Funguje tudíž také jako prevence proti vzniku rakoviny prostaty, jícnu, slinivky, prsu a dělohy. O nejzdravějších potravinách, které jsou nezbytné pro zdravé fungování našeho těla, jsme psali před časem.

To nejlepší nakonec

Je prokázáno, že pravidelná konzumace rajčat má pozitivní vliv i na vaši náladu. Hlavním důvodem, který dobrou náladu způsobuje, je látka tyramin, která zvyšuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, působí dráždivě na hladké svalstvo a má právě vliv i na dobrou náladu. Navíc čím jsou rajčata zralejší, tím vyšší množství této látky obsahují.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zbavte se otravných rybenek. Kvůli hygieně i okousávání...

Chcete něčím zajímavým a přitom levným zpestřit svou...

Zavřít reklamu