Křupe vám v kolenou? Možná se u vás rozjíždí nebezpečné onemocnění

Zdraví 28. října 2018 | 09:15 — Monika Moorová
Křupání a praskání v kolenou sice nebolí, ale to neznamená, že byste neměli zpozornět. Podle nových poznatků totiž může být právě praskání kolenou prvním projevem osteoartrózy.
Další 3 fotografie v galerii
Věděli jste, že osteoartróza ze zařátku vůbec nebolí? / Shutterstock

Co je osteoartróza? Jedná se o nejčastější typ chronického kloubního onemocnění, které postihuje kolenní kloub. Dochází při něm k postupnému ubývání a přestavbě kloubní chrupavky, která tlumí nárazy a snižuje tření mezi kloubními plochami.

Při jejím úbytku či zhoršené kvalitě se časem začíná objevovat bolest v místě postiženého kloubu, což má za následek poruchu funkce kloubu. Osteoartrózou trpí až 12 % populace nad 60 let, přičemž s přibývajícím věkem nemocných přibývá.

Když začne křupat...

Lékaři z americké univerzity zkoumali právě vliv křupání v kolenou na následné projevy nemoci a zda nemohou být tyto dvě skutečnosti propojeny. Dospěli k cíli, že nemalé množství lidí, kterým v době průzkumu osteoartróza prokázána nebyla, a kteří pociťovali praskání v kolenních kloubech, mělo později s touto nemocí opravdu problémy. Někdy se bolest kloubů zaměňuje s jinou nemocí. Více čtěte zde.

Jaké jsou projevy osteoartrózy?

Nejčastějším projevem onemocnění, na základě kterého přijde většinou pacient k lékaři, je bolest. Ta se zpočátku objeví jen při větší námaze, ale v pozdějších fázích onemocnění ji pacient cítí i v klidovém režimu nebo dokonce v noci.

Typická je také tzv. startovací bolest, kdy na počátku aktivity bývá bolest maximální a během určité doby aktivního pohybu se postupně vytratí. Dalším projevem může být pocit ztuhlosti a v pokročilé fázi i porucha funkce kloubu, který může dokonce otékat, a omezenost pohybu. 

Bolest necítíte

Celkem často se stává, že je pacientům určena diagnóza osteoartrózy víceméně náhodně na základě radiografického nálezu i přesto, že nepociťují vůbec žádnou bolest. Většinou je toto onemocnění zaznamenáno na rentgenu ještě dříve, než si dotyčný na onemocnění vůbec stěžuje. Jedinečný trik, jak se zbavit bolesti kolen. Více se dočtete v našem dalším článku.

Později se však objeví menší problémy, které vrcholí bolestí a špatnou funkcí kolenního kloubu. Pokud je však osteoartróza odhalena včas, dá se s ní ještě něco dělat. Nemoc se sice nedá úplně vyléčit, ale dá se do značné míry zpomalit například změnou životního stylu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zpěvačka Eva Pilarová podlehla vážné nemoci. Umírala v náručí svého manžela

Provoz venkovního bazénu není levný. Jsou ale možnosti, jak...

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Zavřít reklamu