Konopí má velmi široké využití. Pomáhá i tam, kde byste to nečekali

Zdraví 31. října 2018 | 09:33 — Monika Moorová
Konopí bylo používáno v mnoha civilizacích, od Asie po Evropu a později Severní Ameriku, a to již od neolitu. Jako všechno na světě, i konopí se dá využít špatně nebo dobře. Pojďme se podívat, kde všude nám konopí může pomoci.
Další 2 fotografie v galerii
Psychoaktivní látky v konopí jsou schopné zvyšovat hladinu dopaminu a dalších neurotransmiterů / Shutterstock

Je totiž škoda, že léčebné možnosti konopí byly odsunuty do pozadí a v očích mnohých pacientů zůstává jen představa drogy. Konopí má velmi široké využité. Pomáhá i tam, kde byste to určitě nečekali.

Masti a krémy

Masti s přídavkem konopí pomáhají proti lupénce, léčí kůži postiženou různými záněty. Pomocí krémů s konopím se obnovuje pokožka. Působí samozřejmě proti akné a dalším projevům kožních nemocí. Naštěstí jsou tyto přípravky legálně k dostání a jediné, na co si musíme dát pozor, je jejich kvalita.

Neurologická onemocnění

Psychoaktivní látky v konopí jsou schopné zvyšovat hladinu dopaminu a dalších neurotransmiterů.

  • Existuje celá řada neurodegenerativních onemocnění, která lze konopím ovlivnit. Jedná se zejména o Parkinsonovu nemoc, ale i další různá onemocnění, která postihují i hybnost člověka a vedou dříve nebo později ke smrti.

  • Konopí stimuluje fungování organismu. Sice tyto nemoci nevyléčí, ale výrazně mírní obtíže, prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu.
  • Jsou prováděny studie o využití konopí pro epileptiky. V USA byla dokonce v roce 2013 udělena některým preparátům výjimka a jsou používány při léčbě dětských pacientů s epilepsií. Počet záchvatů se snížil asi o 40 %.
  • Konopí se legálně dá použít třeba u zánětu trojklanného nervu, při léčbě migrén a mnoha dalších onemocnění.

Konopí a rakovina

Konopí obsahuje kanabinol, který se skvěle uplatňuje při léčbě rakoviny. O této možnosti se dlouho nevědělo, ale proběhly už některé studie, které tuto možnost jasně prokázaly. Nejen že konopí zlepšuje chuť k jídlu a tím udržuje pacienta při životě, ale také snižuje bolesti, které rakovinu často doprovázejí. Konopí aktivně vstupuje do boje s nádory. Jednak tím, že u mnoha druhů bujení brání tvorbě metastáz, ale také tím, že brání rozvoji cév zásobujících nádor, který tak postupně chřadne a odumírá. Nádor na mozku je stále častější. Jaké jsou jeho příznaky.

Kde ještě můžeme využít konopí?

Vedle skoro neuvěřitelného působení na nemocné s rakovinou se uplatní léčivé účinky konopí také u diabetiků. Uvádí se, že až v 58 % případů umožňuje snížit podávání inzulínu. Kromě toho působí také na stav našeho kardiovaskulárního systému a snižuje pravděpodobnost infarktu asi o 66 %. Čím dál víc mladých lidí postihuje infarkt. Jak poznáme, že se blíží problém? Čtěte více.

Náš tip:

Sledujte případné změny legislativy a vždy jednejte v souladu se zákonem. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zamilovaná herečka Patricie Solaříková si užívá zimních radovánek v Rakousku

Tablety do myčky toho zvládnou daleko víc. Víte, na co...

Přemýšlíte, čím provonět koupelnu? Zkuste vlastní...

Chybí vám přes zimu bylinky? Pěstovat si je můžete doma

Pár rad, jak vyčistit hrnec a sporák od připáleného mléka

Chcete nápaditý a praktický doplněk do obýváku? Vyměňte...

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Zavřít reklamu