Konopí má velmi široké využití. Pomáhá i tam, kde byste to nečekali

Zdraví 31. října 2018 | 09:33 — Monika Moorová
Konopí bylo používáno v mnoha civilizacích, od Asie po Evropu a později Severní Ameriku, a to již od neolitu. Jako všechno na světě, i konopí se dá využít špatně nebo dobře. Pojďme se podívat, kde všude nám konopí může pomoci.
Další 2 fotografie v galerii
Psychoaktivní látky v konopí jsou schopné zvyšovat hladinu dopaminu a dalších neurotransmiterů / Shutterstock

Je totiž škoda, že léčebné možnosti konopí byly odsunuty do pozadí a v očích mnohých pacientů zůstává jen představa drogy. Konopí má velmi široké využité. Pomáhá i tam, kde byste to určitě nečekali.

Masti a krémy

Masti s přídavkem konopí pomáhají proti lupénce, léčí kůži postiženou různými záněty. Pomocí krémů s konopím se obnovuje pokožka. Působí samozřejmě proti akné a dalším projevům kožních nemocí. Naštěstí jsou tyto přípravky legálně k dostání a jediné, na co si musíme dát pozor, je jejich kvalita.

Neurologická onemocnění

Psychoaktivní látky v konopí jsou schopné zvyšovat hladinu dopaminu a dalších neurotransmiterů.

  • Existuje celá řada neurodegenerativních onemocnění, která lze konopím ovlivnit. Jedná se zejména o Parkinsonovu nemoc, ale i další různá onemocnění, která postihují i hybnost člověka a vedou dříve nebo později ke smrti.

  • Konopí stimuluje fungování organismu. Sice tyto nemoci nevyléčí, ale výrazně mírní obtíže, prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu.
  • Jsou prováděny studie o využití konopí pro epileptiky. V USA byla dokonce v roce 2013 udělena některým preparátům výjimka a jsou používány při léčbě dětských pacientů s epilepsií. Počet záchvatů se snížil asi o 40 %.
  • Konopí se legálně dá použít třeba u zánětu trojklanného nervu, při léčbě migrén a mnoha dalších onemocnění.

Konopí a rakovina

Konopí obsahuje kanabinol, který se skvěle uplatňuje při léčbě rakoviny. O této možnosti se dlouho nevědělo, ale proběhly už některé studie, které tuto možnost jasně prokázaly. Nejen že konopí zlepšuje chuť k jídlu a tím udržuje pacienta při životě, ale také snižuje bolesti, které rakovinu často doprovázejí. Konopí aktivně vstupuje do boje s nádory. Jednak tím, že u mnoha druhů bujení brání tvorbě metastáz, ale také tím, že brání rozvoji cév zásobujících nádor, který tak postupně chřadne a odumírá. Nádor na mozku je stále častější. Jaké jsou jeho příznaky.

Kde ještě můžeme využít konopí?

Vedle skoro neuvěřitelného působení na nemocné s rakovinou se uplatní léčivé účinky konopí také u diabetiků. Uvádí se, že až v 58 % případů umožňuje snížit podávání inzulínu. Kromě toho působí také na stav našeho kardiovaskulárního systému a snižuje pravděpodobnost infarktu asi o 66 %. Čím dál víc mladých lidí postihuje infarkt. Jak poznáme, že se blíží problém? Čtěte více.

Náš tip:

Sledujte případné změny legislativy a vždy jednejte v souladu se zákonem. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou nejzvláštnější pouště na naší planetě

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Navštivte málo...

Zavřít reklamu