Zpráva, kterou si rád přečte každý milovník kávy

Zdraví 11. listopadu 2018 | 08:36 — Monika Moorová
Existují stovky různých názorů a výzkumů, které polemizují s tím, zda je káva zdravá nebo naopak. Nový výzkum ukázal, že káva nejen prodlužuje život, ale pomáhá i při hubnutí
Další 3 fotografie v galerii
Pití kávy prodlouží život a pomáhá zhubnout / Shutterstock

Někteří si bez ní neumí představit ani jediný den, jiní ji ze svého života raději zcela vynechávají.  Pravdou však je, že jedním šálkem denně nic nezkazíte a dokonce vám může pomoci zhubnout či prodloužit váš život. Vychází to z několika nedávno zveřejněných studií.

Výhody pití kávy

Výhod pití kávy je mnoho. V první řadě vás dokáže ráno nastartovat tak, abyste dokázali fungovat během dne. Rovněž snižuje riziko srdečních chorob, cukrovky, zabraňuje neurologickým onemocněním a rakovině jater. Z některých výzkumů také vychází, že ti, co pijí kávu jsou v životě šťastnější.

Káva obsahuje mnoho důležitých látek. Kromě riboflavinu to je i kyselina pantotenová, mangan, draslík nebo hořčík. Odborníci ji dokonce doporučují pravidelně pít jako prevenci Alzheimerovy choroby, spolu s častým cvičením a zdravou stravou.

Káva pomáhá zhubnout

Káva vám může pomoci zhubnout. Všimli jste si, že skoro v každém přípravku na hubnutí se nachází kofein? Je to kvůli tomu, že je jednou z mála přírodních látek, které pomáhají spalovat tuky. Budete se divit, co s vaším tělem udělá jeden šálek kávy po ránu. Čtete více.

Prospívá játrům

V roce 2006 vědci dokončili výzkum, ve kterém analyzovali zdravotní záznamy 125 000 pacientů. Zjistili, že u lidí, kteří denně vypijí nejméně jeden šálek kávy, se snižuje riziko cirhózy jater o 20%. Káva podle nich zároveň pomáhá pročišťovat játra.

Káva může prodloužit život

Američtí vědci zveřejnili výsledky ze dvou studií, které byly realizovány na vzorku 700 tisíc lidí středního a staršího věku. Zjistilo se, že střídmé pití kávy může prodloužit život. Pokud jste dlouhá léta pili kávu, podle odborníků není důvod k tomu, abyste nyní přestali.

Doktorka Setiawanová, z univerzity v Kalifornii, jako jedna z realizátorek výzkumů tvrdí, že dva či tři šálky kávy denně jsou součástí zdravého životního stylu. Bylo prokázáno, že u lidí, kteří pili toto množství kávy, se snížila pravděpodobnost předčasného úmrtí o 18% ve srovnání s těmi, co ji nepili vůbec. Tyto studie tak potvrdily domněnku lékařů a vědců, že káva může prodloužit život. Je pro naše tělo prospěšnější káva bez kofeinu nebo ta klasická? Psali jsme zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní japonská ponorka z druhé světové války byla skutečné monstrum

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Zavřít reklamu