Nejzdravější české potraviny, které pořídíte za pár korun

Zdraví 17. listopadu 2018 | 09:49 — Monika Moorová
Víte ale, že máme i v Čechách superpotraviny na dosah ruky? A za pár korun? A navíc jsou nám všem blíž. Podnebným pásmem, historií, chutí a zejména dostupností. Spoustu z nich dokonce snadno vypěstujete na vlastní zahrádce anebo nasbíráte v lese.
Další 4 fotografie v galerii
Kapusta je doslova požehnáním pro naše zdraví / Shutterstock

Jaké české potraviny tedy zařadit do jídelníčku? Pojďme se podívat alespoň na část z nich.

Semínka

Moderní společnost touží po chia semínkách a psylliu. Přitom v našich končinách je k dispozici lněné a konopné semínko, která mají spoustu skvělých vlastností. Konopné je například plnohodnotnou náhražkou živočišných produktů. Je zdrojem bílkovin a esenciálních látek. A podobně na tom je i semínko lněné.

Oboje obsahují omega 3 mastné kyseliny. Vůbec tak nevadí, že nejsme přímořským státem a nemůžeme konzumovat denně čerstvé ryby. Stačí přidávat rozemletá lněná a konopná semínka do jídla a zásadně zlepšíme své zdraví. Semínka jsou i zdrojem vlákniny, takže benefity nejsou jen v obsahu mastných kyselin a dalších látek, ale i ve způsobu jejich vstřebávání a vstřebávání ostatní potravy.

Vlašské ořechy

Můžete je konzumovat opravdu bez obav. Na rozdíl od různých arašídů nemají tolik tendence obsahovat jedovaté plísně. Jsou-li dobře uskladněny, vydrží dlouho. Chcete-li mít jistotu, skladujte je v mrazáku. Vlašské ořechy se mohou stát náhradou kešu ořechů při přípravě různých nepečených zákusků. Hlavně ale snižují hladinu cholesterolu, snižují tak riziko infarktu a mrtvice. Posilují také sexuální potenci a plodnost. Působí proti stresu a depresím. Obsahují mnoho antioxidantů. Pokud chcete získat jinou chuť, namočte je přes noc ve vodě.

Rakytník

Rakytník u nás bez problémů roste. Jediným zádrhelem jeho většího využití je poměrně náročný sběr jeho plodů v podobě oranžových kuliček. Přesto je bez problémů získatelný sirup, čaj nebo marmeláda. Rakytník obsahuje spoustu vitaminu C. Dokonce víc než citron. Proč by u vás doma nikdy neměl chybět rakytníkový olej? Dozvíte se v našem jiném článku.

Růžičková kapusta

Běžná zelenina, která je ale velmi bohatá na vitamin C, B1 i kyselinu listovou. Každopádně je tato zelenina pravým požehnáním pro naše zdraví. Můžete ji také použít jako náhradu různých příloh, které jíme. Na rozdíl od brambor a těstovin však po kapustě neztloustneme.

Kvašené potraviny

Využívejme možnost nechat si zkvasit různé potraviny. Postup, který běžně známe díky kvašenému zelí i okurkám kvašákům je použitelný i na další druhy. Kvašená zelenina je bohatá na vitaminy. Velmi prospívá našemu zažívání a má obyčejně mnoho pozitivních účinků na naši imunitu. Nahradí různé asijské varianty a je nepoměrně levnější. Konec vylévání vody ze zelí! Její neuvěřitelné vlastnosti vás dostanou.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jiřina Bohdalová slaví neuvěřitelné 89. narozeniny. Co vězí za její nezkrotnou energií?

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Zavřít reklamu