Vyzkoušejte ranní rozcvičku. Nastartuje vás na celý den

Zdraví 22. listopadu 2018 | 07:07 — Monika Moorová
Po ránu je člověk pochopitelně rozespalý. Kvalita spánku nemusí být nic moc, k tomu únava z předešlého dne a pocit, že ani dnes to nebude lepší. Za této situace je jasné, že se netěšíme na to, co přijde, že nechceme vstávat a cítíme se zle. Řešením je právě rozcvička.
Další 2 fotografie v galerii
Doma vám postačí podložka nebo koberec / Shutterstock

Je jasné, že každý máme jiné priority a také při rozcvičce budeme sledovat svoje zájmy. Někdo se soustředí na bolavá záda, jiný bude potřebovat protáhnout ztuhlé nohy, další má třeba problémy s krční páteří. Zařaďte do ranní rozcvičky to, co vám nejvíce prospívá, co vám lékař doporučil. A k tomu ještě pár dalších cviků a třeba i trochu běhu.

Nastartujte celé tělo

Pokud cvičíte cviky cílené na určitou skupinu svalů, dojde ke zpevnění těchto svalů. Každé cvičení ráno rozproudí krev. Pokud bude pohyb přece jen intenzivnější, vyplaví se i endorfiny, které vám zlepší náladu a připraví vás na plnění náročných úkolů dne. Nastartuje se také metabolismus, takže se sníží tendence přibírat na váze.

 

Jak správně cvičit?

  • Sedněte si na podložku a zkřižte pod sebou nohy. Protáhněte si jemně krk do strany a napněte svaly s rukou na spánku, pak hlavu znova trochu schylte dopředu a opakujte. S výdechem vždy protahujte, pak zkuste opřít bradu o hrudní kost a obě dlaně položit zezadu na hlavu kousek za ušima. S výdechem opět jemně tlačte rukama dolů - ucítíte, jak se vám protahují svaly kolem páteře.
  • Dalším krokem je, že se postavíte. Levou ruku natáhnete nahoru a pravou rukou, respektive dlaní a prsty, poklepáváte celý svůj bok, od předloktí natažené ruky až do půlky stehen. Opakujte minimálně dvakrát. Pomáháte prokrvení a pokud máte sedavé zaměstnání, určitě to později oceníte.
  • Rozpažte ruce a s nádechem je posunujte nahoru, až se setkají nad vaší hlavou, pak s výdechem sklopte ruce a ohněte se až dolů. Chvíli se vytočte napravo a chvíli nalevo, pomáháte páteři. Kolena nemusí být vyloženě napnutá.
  • Teď je vhodná chvíle na jógovou pozici stromu. Chodidlo pravé nohy zapřete o stehno druhé nohy, dlaně zapřete proti sobě a snažte se očima najít jeden stálý bod - tak chytíte rovnováhu. Opakujte s druhou nohou.

Odborníci se shodují, že ranní rozcvička nemusí být dlouhá, ale měla by být pravidelná. Postačí třeba jen deset minut. Kdo může déle, není problém, ale nutné to není. Jestli se vám zdá, že na cvičení nemáte čas, zařaďte ráno alespoň chůzi do práce nebo jízdu na kole do zaměstnání.

Nejlepší je cvičit hned po probuzení. Pokud byste se během cvičení dostali do hypoglykémie, snězte trochu ovoce, třeba i sušeného. Snídejte zhruba hodinu po cvičení. Síla každodenní procházky je úžasná. Stačí pár kroků a vaše tělo se začne prudce měnit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a nabízí úžasnou rekreaci

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Zavřít reklamu