Jak se projevuje obávaná angina pectoris a jak se na ní podílí tělesná námaha?

Zdraví 01. prosince 2018 | 09:03 — Monika Moorová
Angina pectoris je forma ischemické choroby srdeční, která vzniká při přechodném nedostatečném prokrvování srdečního svalu. Hlavním projevem je silná bolest na hrudi, která po několika minutách sama mizí. Vyvolávajícím faktorem bolesti může být, a často i je, tělesná námaha.
Další 2 fotografie v galerii
Strašák jménem angina pectoris / Shutterstock

Extrémním a akutním projevem tohoto onemocnění je infarkt myokardu. Na rozdíl od infarktu není omezení přívodu krve trvalé, ale dočasné. Nedochází proto k odumření srdeční tkáně.

Jak se onemocnění projevuje?

Nejčastěji se objeví problémy při zátěži. Záchvat se může dostavit i v jiné situaci. Například po jídle, při chůzi v chladném větru a podobně. Kyslíkový dluh se v oblasti srdce projeví silnou bolestí a pícháním za hrudní kostí. Nemožností se nadechnout. Bolest může vystřelovat do oblasti zad, ramen, rukou, obličeje. Typické bývá brnění levého malíčku.

Obyčejně se přidruží vysoký tlak, strach o život, úzkost a bledost. Záchvat trvá obvykle od několika desítek sekund do několika minut. Nemocného přinutí přerušit prováděnou činnost. Angina pectoris reaguje na podání nitrátů (nitroglycerin). Bolest pak ustupuje.

Pokud se objevuje záchvat pravidelně při určité aktivitě, jde o stabilní anginu pectoris. Pokud se tytéž potíže objevují nahodile při různé zátěži, jde o nestabilní formu.

Jak onemocnění léčit?

  • Léčba anginy pectoris má několik důležitých součástí. Jelikož se na vzniku anginy pectoris podílí zejména ateroskleróza, jde o potlačení jejího vzniku či zhoršování. Toho dosáhneme díky režimovým a dietním  opatřením a také díky lékům. Ty mohou snižovat shlukování krevních destiček nebo léky snižující hladinu cholesterolu.
  • Pro přímou léčbu se používají léky ovlivňující průtok krve srdcem, tedy léky ze skupiny nitrátů, blokátorů kalciových kanálů a tzv. beta-blokátorů. Nejčastější použití je ve formě spreje, který se v případě potřeby aplikuje pod jazyk.
  • Řešením anginy pectoris může být  i operace. Jedná se jednak o tzv. koronární angioplastiku, tedy roztažení postižené cévy balónkem. Často je doplněná zavedením stentu (kovové výztuhy, která zabrání znovustažení cévy.
  • Další možností je našití tzv. bypassu, tedy cévy, která obejde postižená místa. Protože angina pectoris nemusí postihovat jen jednu cévu, může být bypass i vícečetný.  

Životospráva

Jako u ostatních onemocnění srdce, je důležité přestat kouřit, neměli byste pít ve větším množství alkohol, je třeba snížit váhu a změnit jídelníček ve prospěch zeleniny, ovoce, vlákniny, zdravých tuků a dalších tělu prospěšných potravin. Znáte srdečník obecný? Jedná se o bylinku, která dokáže chránit naše srdce. Psali jsme o ní před časem.

Rizika nemoci

Nemoc vypovídá o tom, že stav vašeho srdce není v pořádku. Rizikem je možnost přechodu ze záchvatu angíny pectoris k infarktu. Pokud nezabere nitroglycerin, vyhledejte okamžitě lékaře. Bohužel u nemocných existuje také vyšší pravděpodobnost nečekané srdeční zástavy. Nemoc proto nelze podceňovat a měli byste dodržovat všechna lékařem stanovená opatření. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních...

Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří...

Zavřít reklamu