Jak se vyhnout problémům se zrakem pomocí přírody

Zdraví 28. listopadu 2018 | 09:04 — Monika Moorová
V dnešní době zrak namáháme mnohem více než kdysi. Používáním počítačů, telefonů a sledováním televize oči nadměrně zatěžujeme. Jsou pak unavené, a to  může vést i ke vzniku zeleného zákalu. Negativní vliv na oči má i jejich přirozené stárnutí.
Další 3 fotografie v galerii
Chráníte si dobře své oči? / Shutterstock

Roky sice nezastavíme, ale pokud budeme přijímat některé výživné látky, vaše oči vám budou vděčné. Kromě pravidelných návštěv lékaře je velmi důležitá vyvážená strava bohatá na vitamíny. Co z přírody pomáhá?

Antokyany

Černý rybíz je bohatý na antokyany. Tyto tmavé pigmentové antioxidanty se nacházejí také v bezu, borůvkách či hroznovém víně, ale nejvíce zastoupeny jsou právě v černém rybízu. Spolu s vitamíny, minerály a jinými polyfeny chrání oční buňky před poškozením, snižují zánět a zastavují oxidační stres. Antokyany pomáhají ochránit zrak a předcházet nemocem, jako je například glaukom. Černý rybíz rovněž posiluje strukturu drobných krevních cév v očích.

Extrakt z hroznových jader

Stejně jako černý rybíz, i hrozny a extrakt z hroznů obsahuje silné antioxidanty a protizánětlivé látky. Extrakty se skládají z oligomerních Proantho-Cyanidinů, které chrání epitelové buňky čočky před poškozením volnými radikály snižováním zánětlivých markerů, a tím zabraňují vzniku šedého zákalu. Podle posledních studií extrakt chrání i nervové buňky na sítnici.

Karotenoidy

Tyto dva karotenoidy, které mají podobnou strukturu jako beta-karoten, jsou pro oči nesmírně důležité. Chrání sítnici a makulu - žlutou skvrnuv  blízkosti středu sítnice, která nám umožňuje vidět jemné detaily. Podle studie, při níž se vědci zaměřili na ženy ve věku 50 až 79 let, vyplývá, že strava bohatá na tyto látky, napomáhá v boji s makulární degenerací. Ta je totiž hlavní příčinou slepoty u lidí ve věku 60 a více let a nejčastější příčinou slepoty v rozvinutých zemích. Oko jako zrcadlo zdraví. Jaké zdravotní problémy dokážete díky němu odhalit? Psali jsme zde.

Časem se tkáň v sítnici poškozuje a zrak se stává rozmazanější. Zvýšením přijímáním luteinu a zeaxantinu ochráníte oči před úplnou ztrátou zraku. Oba tyto karotenoidy mají vysokou schopnost bojovat s volnými radikály, pomáhají zastavit oxidační stres a bojují se záněty, které jsou jedním z hlavních příčin poškození sítnice a často spouštějí proces makulární degenerace.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a nabízí úžasnou rekreaci

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Zavřít reklamu