Dopřejte si hrst mandlí denně a vaše tělo vám poděkuje

Zdraví 26. listopadu 2018 | 08:05 — Monika Moorová
Odborníci v tom mají jasno. Mandle pozitivně ovlivňují srdečně-cévní systém, snižují riziko vzniku cukrovky a snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Vyzkoušejte i vy hrst zdraví, sáhněte po mandlích a organismus vám poděkuje.
Další 3 fotografie v galerii
Mandle jsou zdravou variantou mlsání / Shutterstock

O mandlích se dočtete už ve Starém zákoně, dle historiků se začaly pěstovat v dnešním Řecku a staly se pochoutkou na celém světe. Ve 14. století je dokonce Italové považovali za záruku spokojeného manželství, ženich i nevěsta dostali při svatbě 5 slazených madlí jako pět atributů šťastného manželství – zdraví, bohatství, štěstí, plodnosti a dlouhověkosti.

Co obsahují mandle?

  • Jedna hrst mandlí vážící necelých 30 gramů obsahuje až 20 různých flavonoidů, tedy látek, které chrání před rozvojem nemocí srdce a cév.
  • Mandle obsahují kromě nenasycených mastných kyselin, množství vitaminů.
  • Obsahují množství minerálních látek, například hořčík, vápník, měď.
  • Mandle obsahují též rostlinné steroly (tzv. fytosteroly), které brání vstřebávání cholesterolu ze zažívacího ústrojí. Dostatečný příjem těchto fytosterolů ve stravě dokáže snížit krevní cholesterol až o 10%.

Zajímavostí také je, že poměr vápníku k hořčíku v mandlích je téměř ideální na vstřebávání. Z vitamínů pak vedou zejména vitamín E, který tělo chrání před volnými radikály a vitamin B1 a B2.

Ideální denní dávka mandlí je 60 gramů. Přesně toto množství se odrazí pozitivně na vašem zdraví. Množství studií potvrdilo, že díky pravidelné konzumaci mandlí se vám upraví hladina špatného cholesterolu v krvi. Odborníci se domnívají, že za tímto účinkem se skrývají polyfenoly, které obsahuje hnědá slupka. Příjem těchto látek je spojován s nižším krevním tlakem. Mandle tak pomáhají snižovat krevní tlak a brání rozvoji arteriální hypertenze.

Mandle na hubnutí

Mandle si dopřejte bez výčitek. Zasytí vás, aniž by se to odrazilo na vaší hmotnosti. Dietáři se rozhodně nemusí děsit tuků, které mandle obsahují. Jde totiž o takzvané prospěšné tuky, které naopak k udržení váhy pomáhají a tělu prospívají. Mandle také dokáží zahnat hlad. Za pocitem sytosti se skrývá nejen velké množství bílkovin, ale i vláknina, kterou obsahují. Konzumace ořechů při dietě. Ano či ne? Které jsou nejvhodnější jsme psali zde.

Mandle pro zdravou pleť i proti zácpám

Mandle jsou ideální pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby, hlavně díky vysokému množství obsažených minerálů. Dodávají do těla velké množství vlákniny, která působí preventivně třeba proti zácpám. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních...

Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří...

Zavřít reklamu