Proč vzniká dyslexie a jak ji léčit

Zdraví 24. listopadu 2018 | 07:18 — Monika Moorová
Co je to dyslexie? Jde o poruchu čtení, která může být buď vrozená a dědičná, nebo získaná kvůli poškození mozku. Při podrobnějším zkoumání ale není tak úplně jisté, co ji vlastně způsobuje.
Další 2 fotografie v galerii
Dyslektici mají najčastěji problém se čtením a psaním / Shutterstock

Dyslexií trpí poměrně velká část populace. Odhaduje se, že celosvětově jí trpí 5-10% lidí. Vědci ale procesu jako takovému příliš nerozumí. To může změnit nový výzkum týmu z univerzity ve francouzském Rennes. 

Co je dyslexie?

Dyslexie je porucha nervového systému, respektive oslabená funkce určité části levé hemisféry. V praxi to pak vypadá tak, že s činnostmi, které jsou běžně spravovány levou hemisférou, jako například čtení, musí „vypomáhat“ i pravá hemisféra. Což vytváří odlišné fungování mozku při některých činnostech.

Jak lze diagnostikovat dyslexii

Vědci se ve svém výzkumu zabývají symetrií očních čípků, tedy fotoreceptorických buněk v oční sítnici, které lidskému oku pomáhají vidět barvy. Stručně řečeno lidé s diagnostikovanou dyslexií mají čípky rozmístěny jinak.

U běžných jedinců jsou rozmístěné asymetricky. Díky tomu každé oko vnímá barevné zdroje světla jinak a mozek si ze dvou nabízených vjemů vybere, což vede k vývoji tzv. dominantního oka, na které váš mozek spoléhá častěji.

Dyslektici mají oproti tomu rozmístěny čípky naprosto symetricky, což vede k identickým vjemům. Chybějící dominantní oko pak vede mozek k tomu, že vidí písmeno „b“ jako „d“ nebo číslici „3“ jako písmeno „E“ a nedokáže se rozhodnout. Vědci netuší, proč se u některých jedinců utvářejí oční čípky symetricky, a jak se vlastně tato genetická informace předává z generace na generaci.

Pokud by se však tato teorie prokázala, znamenalo by to velký krok kupředu. S pochopením příčin vzniku této poruchy by bylo totiž možné začít zkoumat i možnosti léčby. O jiné chorobě mozku a jak se jí vyhnout, jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný, kamenný kruh v Drombegu?

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný,...

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z...

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Zavřít reklamu