Proč vzniká dyslexie a jak ji léčit

Zdraví 24. listopadu 2018 | 07:18 — Monika Moorová
Co je to dyslexie? Jde o poruchu čtení, která může být buď vrozená a dědičná, nebo získaná kvůli poškození mozku. Při podrobnějším zkoumání ale není tak úplně jisté, co ji vlastně způsobuje.
Další 2 fotografie v galerii
Dyslektici mají najčastěji problém se čtením a psaním / Shutterstock

Dyslexií trpí poměrně velká část populace. Odhaduje se, že celosvětově jí trpí 5-10% lidí. Vědci ale procesu jako takovému příliš nerozumí. To může změnit nový výzkum týmu z univerzity ve francouzském Rennes. 

Co je dyslexie?

Dyslexie je porucha nervového systému, respektive oslabená funkce určité části levé hemisféry. V praxi to pak vypadá tak, že s činnostmi, které jsou běžně spravovány levou hemisférou, jako například čtení, musí „vypomáhat“ i pravá hemisféra. Což vytváří odlišné fungování mozku při některých činnostech.

Jak lze diagnostikovat dyslexii

Vědci se ve svém výzkumu zabývají symetrií očních čípků, tedy fotoreceptorických buněk v oční sítnici, které lidskému oku pomáhají vidět barvy. Stručně řečeno lidé s diagnostikovanou dyslexií mají čípky rozmístěny jinak.

U běžných jedinců jsou rozmístěné asymetricky. Díky tomu každé oko vnímá barevné zdroje světla jinak a mozek si ze dvou nabízených vjemů vybere, což vede k vývoji tzv. dominantního oka, na které váš mozek spoléhá častěji.

Dyslektici mají oproti tomu rozmístěny čípky naprosto symetricky, což vede k identickým vjemům. Chybějící dominantní oko pak vede mozek k tomu, že vidí písmeno „b“ jako „d“ nebo číslici „3“ jako písmeno „E“ a nedokáže se rozhodnout. Vědci netuší, proč se u některých jedinců utvářejí oční čípky symetricky, a jak se vlastně tato genetická informace předává z generace na generaci.

Pokud by se však tato teorie prokázala, znamenalo by to velký krok kupředu. S pochopením příčin vzniku této poruchy by bylo totiž možné začít zkoumat i možnosti léčby. O jiné chorobě mozku a jak se jí vyhnout, jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních...

Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří...

Zavřít reklamu