Příznaky Parkinsonovy choroby: Jak poznáte, že nemoc ohrožuje právě vás?

Zdraví 22. prosince 2018 | 12:22 — Monika Moorová
Parkinsonova choroba je onemocnění, které postihuje zejména starší generaci, ale nevyhýbá se ani mladším osobám. Jak se toto onemocnění projevuje a jaké jsou možnosti léčby?
Další 3 fotografie v galerii
Jedním z typických příznaků Parkinsonovy choroby je třes rukou / Shutterstock

Nejprve si pojďme vysvětlit, o jaké onemocnění se jedná. Parkinsonova choroba, neboli hovorově Parkinson, je neurodegenerativní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu člověka. Toto onemocnění se vyvíjí celá léta a souvisí s postupným ubýváním nervových buněk v části mozku, která se nazývá také substantia negra, respektive černá substance.

Mozkové buňky jsou přitom velmi důležité z hlediska produkce látky, zvané dopamin. Tato látka je nezbytná pro přenos nervových signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu v těle má následně negativní vliv na přenos těchto signálů.  Choroba postihuje zejména starší část populace, ale obecně se rozvíjí převážně mezi 40. až 70. rokem života. Ve vyšší míře se přitom vyskytuje u mužů. Tato nemoc dostala pojmenování podle anglického lékaře Jamese Parkinsona, který ji popsal již v roce 1817.

Přesná příčina jejího vzniku a celkový proces odumírání konkrétních nervových buněk není stále znám. Existují však předpoklady, že vliv na rozvoj tohoto onemocnění může mít genetika, prostředí či kontakt s toxickými látkami v okolí. Co našemu mozku škodí a co mu pomáhá? Čtete více.

Mnohé příznaky Parkinsonovy choroby souvisí hlavně s nedostatkem dopaminu. Deficit této látky způsobuje zejména poruchy ovládání pohybu. Při výrazném poklesu dopaminu se objevuje třes, který je jedním z typických příznaků Parkinsonovy choroby. Tento problém přitom trápí až tři čtvrtiny nemocných jedinců. Třes se může zpočátku projevovat jen na jedné ruce, ale později i na obou a kromě toho i na dolních končetinách či čelisti. Běžný je pomalý a klidný třes, ale zvětšovat se může při psychické zátěži či únavě. V pokročilejších stádiích onemocnění se objevují mimovolné pohyby. Postižení mohou mít také problém se zahájením pohybu. Kromě pohybových obtíží se u některých jedinců vyskytují i psychické problémy. 

Prvotní příznaky

  • Projevy Parkinsonovy choroby jsou zpočátku neurčité a nenápadné, ale postupem času se začnou zhoršovat.
  • Objevit se může bolest ramen či páteře.
  • Objevuje se i zvýšené svalové napětí, únava či poruchy spánku.
  • Rovněž se mohou přidat pocity těžších končetin i pokles celkové výkonnosti.
  • V některých případech dochází postupně i ke změně řečového projevu či dokonce změně písma.
  • Objevují se mírně křeče.
  • Kromě zpomalení chůze a pohybů také dochází k poruchám postoje. 

Léčba Parkinsonovy choroby

V současné době neexistuje žádný lék, který by Parkinsonovu chorobu úplně vyléčil. Proces léčby se zaměřuje spíše na potlačování projevů a rozvoje onemocnění. S léčením je přitom třeba začít co nejdříve. Dostupné jsou různé prostředky, které umožňují mírnit průběh nemoci a tím i zlepšit kvalitu života. Úkolem léků je zejména usnadňovat vedení nervových signálů, což je u pacienta ztíženo z důvodu chybějícího dopaminu.

Kromě toho se v některých velmi vážných případech přistupuje i k invazivnějším možnostem léčby v podobě chirurgického zákroku. Nefarmakologická léčba Parkinsona v sobě zahrnuje různé rehabilitace, pohybová cvičení či pravidelné procvičování paměti.  Nedílnou součástí léčebného procesu tohoto vážného a zákeřného onemocnění je i podpora a pomoc blízkých.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rammsteini měli v Praze dvoudenní turné, při kterém na konci zmizeli

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Zavřít reklamu