Hubněte zdravě: Zkuste plavání

Zdraví 26. prosince 2018 | 08:01 — Monika Moorová
Co má společného hubnutí, plavání a psychika člověka? Více než se může na první pohled zdát. Plavání je velmi zdravé, nezatěžuje klouby a vazy, je vhodné téměř pro každého a navíc urychluje hubnutí. Musíte ovšem vědět, jak na to.
Další 2 fotografie v galerii
Plaváním můžete spálit spoustu kalorií, záleží na stylu a intenzitě / Shutterstock

Plavání je přitom nejen skvělým sportem za účelem hubnutí, ale také pomocníkem pro ty, kteří celé dny tráví v kanceláři za účelem vydělání peněz a často je bolí od samého sezení záda. Důležitá je pravidelnost a volba správného stylu.

Začínáme

Především si musíte stanovit reálný a dosažitelný cíl podle toho, jakou máte fyzičku a sportovní nadání. Rozhodně nepřepalte hned na začátku start. S takovou se totiž daleko nedostanete. Také si stanovte, jak dlouho budete na začátku plavat. Následně dobu plavání postupně prodlužujte. 

Plaváním můžete spálit spoustu kalorií, záleží na stylu a intenzitě. Nejste-li nijak trénovaní, ale chcete hubnout, zvládněte pro začátek alespoň jeden kilometr. Pokud se sportu věnujete už nějakou dobu, zkuste kilometrů více - minimálně dva.

Aby bylo plavání účinné, měli byste být zadýchaní a plavat poctivě. Při intenzivním pohybu lze spálit za hodinu i přes 3000 kJ. Jen pro srovnání, rychlou chůzí byste za stejnou dobu spálili asi 1260 kJ. Důležité je upozornit, že naše tělo je bohužel naprogramované tak, že když je mu zima, má tendenci zadržovat tuk, čímž se chrání proti ztrátě tepla. Při plavání ve studené vodě dochází ke stejnému jevu. Pokud ale budete chodit plavat dvakrát, třikrát týdně, což je minimální doporučovaný režim, tak k tomu nedojde. 

Pět důvodů, proč začít plavat

  • Sportovní aktivita je vhodná prakticky pro každého.
  • Při pravidelném plavání posilujete ochablé svaly kolem páteře.
  • Za hodinu plavání spálíte zhruba 1 000 kalorií.
  • Plavání příznivě působí na naši psychiku.
  • Během této aktivity nezatěžujete klouby ani vazy.

Pozor na správnou techniku

Důležitější než plavecký styl je správná technika plavání.

  • Pokud budete plavat s hlavou zakloněnou vysoko nad vodou, zbytečně budete ubližovat své krční a bederní páteři. Takže hlavu pěkně namočit a vydechujte do vody. 
  • Chcete-li plaváním především hubnout, musíte v bazénu vydržet alespoň 45 minut. V prvních 20 – 30 minutách totiž tělo k výrobě energie používá glykogen. Teprve při delší námaze začne energii čerpat z tuků. Pro ideální výsledky byste měli plavat nepřetržitě hodinu. Hubnout můžete i pravidelnou chůzí. Psali jsme zde.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Porouchané auto může snadno pokazit vaši dovolenou. Jak tomu předejít?

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Zavřít reklamu