Chrápání ohrožuje vaše zdraví. Pár tipů, jak se ho zbavit

Zdraví 04. ledna 2019 | 12:53 — Monika Moorová
Chrápání se dotýká zdraví, ale i partnerských vztahů. Podle odborných studií chrápe 40 procent dospělé populace a kvůli sdíleným ložnicím tak chrápání negativně ovlivňuje spánek až 80 procentům lidí.
Další 2 fotografie v galerii
Podle studií chrápe témeř každý druhý člověk / Shutterstock

Existuje řada faktorů, které k chrápání přispívají, od anatomie úst až ke konzumaci alkoholu, ale naštěstí máme pár triků, které nás mohou zachránit.

Tip první

Připevněte na záda tenisový míček. Tento tip zní opravdu trochu podivně, ale funguje! Změna spacích návyků, jako spaní na boku místo spaní na zádech, může být pro spaní bez chrápání velmi prospěšná. Většina chrápajících lidí chrápe v leže na zádech. Pokud je to i váš případ nebo někoho z vašich blízkých, zkuste trochu bizarní, ale účinný tip. Zašijte tenisový míček do látky, kterou přišijete na zadní stranu pyžama chrápajícího. Ten, kdo bude spát v tomto speciálním anti-chrápajícím pyžamu, bude usínat na boku a kdyby se náhodou chtěl v noci překulit na záda, míček mu to znemožní a tak se opět bez probuzení vrátí na bok. 

Tip druhý

Zvlhčete vzduch v ložnici. Spíte-li v místnosti se suchým vzduchem je možné, že to přispívá nebo dokonce způsobuje chrápání. Suchý vzduch vysušuje náš krk a ostatní sliznice, jeho proudění je omezené a tak může způsobit, že vaše tkáně začnou vibrovat. Kupte si kvalitní zvlhčovač vzduchu nebo alespoň umístěte do místnosti nádoby s vodou, ideálně na radiátor topení.

Tip třetí 

Dobře ukliďte a hodně větrejte. Vyvětraná a uklizená ložnice ve které spíme, je základ pro kvalitní spánek bez chrápání. Alergeny, jako je pyl, prach, zvířecí chlupy a další neviditelné dráždivé částečky mohou dráždit dýchací cesty a přispívat tak ke chrápání. Nebo si zkuste udělat nápoj proti chrápání, o kterém jsme psali před časem a budete mít celou noc klid.

Další tipy

  • Nepijte alkohol.
  • Neužívejte sedativa alespoň 4 hodiny před spánkem.
  • Existují další možnosti jako pásky proti chrápání, kapky proti chrápání, sprej proti chrápání.
  • První pomoc pro člověka, který spí s chrápajícím v jednom pokoji mohou být i špunty do uší.

Pokud nic nepomůže, lékař může chrápání odstranit chirurgickým zákrokem. Operaci potřebují jen vzácné případy, takže by se mělo jednat o poslední východisko, které podniknete po vyzkoušení všech předchozích možností. A když ani to nepomůže, pak je poslední záchranou oddělení ložnic.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu