Vybočený palec na noze: Jaká rizika hrozí a jak problému předcházet?

Zdraví 07. ledna 2019 | 09:02 — Ilona Cílková
Vybočený palec nepředstavuje jen estetický problém, ale postiženému často způsobuje další zdravotní potíže, například nepříjemnou bolest. Vznik této diagnózy přitom může ovlivnit množství rozličných faktorů, například i to, jakou obuv nosíme nebo zda máme pravidelný pohyb.
Další 4 fotografie v galerii
Vybočený palec nepředstavuje jen estetický problém / Shutterstock

Důležité je přitom myslet na prevenci a věnovat našim chodidlům dostatečnou péči. Jaké jsou časté příčiny vybočeného palce a jak bojovat proti vzniku tohoto zdravotního problému?

O jaký zdravotní problém jde?

Vybočený palec, odborně též Hallux valgus, představuje strukturální deformaci přední části dolní končetiny. Palec na noze je vychýlen, přičemž jeho první záprstí je vybočené směrem dovnitř. U postiženého se tak obvykle na vnitřní straně chodidla vytváří jakýsi kostní výrůstek, takzvaná exostóza, a to v oblasti kde je značný mechanický tlak. Časté je zarudnutí a zhrubnutí této části chodila, které může být bolestivé. Při tomto onemocnění zároveň dochází ke klesnutí příčné klenby na noze.

V případě, že je tato deformace chodidla skutečně rozsáhlá, dochází až k podsunutí palce pod vedlejší prst. Toto onemocnění může, ale nemusí doprovázet bolest. Je však progresivní a stav pacienta se může časem zhoršovat. V některých případech například souvisí s masivnější přestavbou chodidla, při které dochází k deformaci dalších prstů na noze. U postiženého může dojít i k dráždění kloubu a zkracování šlach a vazů chodidla. Častý je vznik otoků a omezení hybnosti palce.

Jaké jsou rizikové faktory vybočeného palce?

Vybočený palec ve vyšší míře trápí ženy, přičemž v mnoha případech postihuje obě chodidla zároveň. K tomuto zdravotnímu problému může docházet z několika příčin.

  • Velkou roli hraje genetika. Riziko vzniku vybočeného palce je mnohem vyšší u jedinců, kteří mají toto onemocnění v rodinné anamnéze.
  • Příčinou však může být i anatomie samotného palce.
  • Na vině mohou být předchozí zranění nebo i jiná onemocnění, například revmatoidní artritida.
  • Ke vzniku tohoto problému však často přispívá i výběr nevhodné obuvi. Rizikové je přitom nošení bot na vysokém podpatku nebo obuvi s výrazně zúženým předkem. Právě nevhodná obuv může dokonce výrazně zhoršit stav pacienta, u kterého se toto onemocnění již vyskytlo.
  • Chodidlům dále škodí i nadměrná a opakovaná jednostranná zátěž či sedavý způsob života a nedostatek pohybu. 

Jaká je léčba a prevence?

Ignorování vznikajícího problému se nemusí vyplatit. Tato deformace chodidla totiž nemusí být na začátku doprovázena bolestí, ale později se mohou přidružit potíže při chůzi či cvičení i zhoršení rovnováhy. Vybočený palec také často ztěžuje výběr bot. Léčba tohoto zdravotního problému obvykle závisí na rozsahu deformace chodidla. V mnoha případech se využívají různé ortopedické pomůcky, které mají napomáhat udržovat prsty na nohou ve správné poloze. Chodidlům také výrazně prospívají masáže i cvičení. Zkuste masáž chodidel. Dokáže s vaším tělem doslova zázraky.

Ve vážných případech se někdy přistupuje k chirurgickému zákroku. Důležité je však v první řadě myslet na prevenci a péči o chodidla, díky čemuž je možné riziko vzniku tohoto zdravotního problému výrazně snížit. Samozřejmostí by mělo být nošení dobře padnoucí a kvalitní obuvi. Vhodné jsou boty se stabilní patou a širší špičkou, která dává prstům prostor na pohyb. Celodennímu nošení bot na vysokých podpatcích a s úzkou špičkou je lépe se vyhýbat. Chodidla potřebují pravidelný pohyb a rovněž dostatek odpočinku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu