I čistička potřebuje občas vyčistit: Co našim játrům prospívá a jakým činnostem se vyhnout?

Zdraví 24. ledna 2019 | 11:46 — Ilona Cílková
Játra jsou hned po kůži největším orgánem našeho těla, ale to neznamená, že jsou odolná tak, že bychom na ně měli zapomínat. Věděli jste, že nejenom všechno, co jíte, ale i co dýcháte a přijímáte přes kůži, musí filtrovat vaše játra?
Další 4 fotografie v galerii
Šetřit svoje játra se opravdu vyplatí / Shutterstock

Játra jsou vytrvalým pracovníkem, který nezná přesnou pracovní dobu. Jejich úloha v organismu je opravdu důležitá, protože filtrují všechny škodlivé látky z krve. Spolupodílí se na vytváření pro nás důležité energie a uvolňují chemické látky, které potřebuje náš mozek a nervový systém. A to i tehdy, když jejich část chybí nebo jsou postižena některou z chorob.

Za co vám játra poděkují?

Správné stravování

I když pracují neustále, prospěje jim, když trochu jim v práci, kterou musí vykonávat, ulehčíme. Játra nebudou muset pracovat naplno tehdy, když ze stravy vyloučíte mastná jídla a přemíru cukru a soli. Játrům vykonáte dobrou službu i tím, že si občas přečtete na obalu obsah látek, které jsou do jídla přidány, a některých se vyvarujete. To platí zejména pro glutaman sodný, potravinářská barviva a konzervační látky.

Voda 

Tekutiny doslova vyplachují škodlivé látky z těla. Doporučené množství je osm sklenic denně. A samozřejmě se tím nemíní barevné, cukrem oslazené limonády, kola nebo snad alkohol, ale přírodní džusy nebo čistá voda.

Co játrům škodí?

 • Nejvíce je zatěžuje nevhodná strava. Například nadměrná konzumace tuků. I některé další potraviny, jako třeba syrové nebo nedovařené maso a ryby, nemusí játrům zrovna prospívat. Mohou totiž obsahovat bakterie nebo viry.
 • Další z nejčastějších příčin onemocnění jater je poškození alkoholem. Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterních onemocnění úzce souvisí. 
 • Játra se musí zabývat i tím, co dýcháte. Zachováte jim zdraví tím, že nebudete kouřit a dýchat jedovaté výpary například z laků na vlasy, sprejů proti hmyzu a rozpouštědel. Pokud něco natíráte, noste masku, rukavice a samozřejmostí jsou otevřená okna.
 • Protože určité choroby jater, jako třeba žloutenka, se přenáší krví, nepůjčujte si od nikoho žiletky, nástroje na manikúru ani kartáčky na zuby. 
 • Časté je i toxické poškození jater. Způsobují ho některé chemické sloučeniny, toxicky působí i některé léky, přičemž může jít i o léky velmi účinné a prospěšné, které nelze z léčby vyloučit.

Dopřejte játrům kyselé potraviny

Metabolismus můžete ráno rozběhnout nápojem, který si snadno připravíte. Stačí vymačkat šťávu z citronu do sklenice vody a nalačno vypít. Nápoj stimuluje činnost jater a aktivuje v nich proces látkové výměny. Navíc citron je vynikající pomocník trávení, neboť podporuje činnost žlučníku a vylučování žluči. Více o fenoménu voda na lačno čtěte zde.

Další potraviny, které játrům pomáhají

 • Listová zelenina, artyčoky, řepa, chřest, pórek či čekanka pomáhají regenerovat jaterní buňky.
 • Významné protektivní účinky na játra vykazuje i avokádo.
 • Na játra má blahodárný vliv i kurkuma.
 • Výborný je med, vlašské ořechy a zelený čaj.
 • Z koření játrům pomáhá petržel, kardamom, kmín, zázvor, křen, pastinák, bobkový list, bazalka, rozmarýn nebo skořice.
 • Z léčivých bylin můžete využít mátu peprnou, heřmánek pravý, třezalku tečkovanou a řepík lékařský, ale hlavně ostropestřec mariánský.

Šetřit svoje játra se opravdu vyplatí. Nezapomeňte, že i čistička potřebuje občas vyčistit.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Zavřít reklamu