Existují desítky důvodů, proč přestat kouřit. Zpozornět by měly hlavně ženy

Zdraví 01. února 2019 | 08:37 — Ilona Cílková
Jaké účinky má tabákový kouř na plíce, ví téměř každý. To, že působí negativně i na žilní systém, už ale tolik známé není. Poškození žil vinou kouření se často projevuje vznikem nevzhledných a nepříjemných křečových žil.
Další 3 fotografie v galerii
Poškození žil vinou kouření se často projevuje vznikem nevzhledných a nepříjemných křečových žil / Shutterstock

Existují desítky důvodů, proč by se lidé měli vyhýbat kouření. Jedním z nich je i vliv tabákového kouře na žíly. Kouření vyvolává nejen problémy s křečovými žilami, ale také život ohrožující onemocnění, tedy hlubokou žilní trombózu.

Varixy

Varixy dolních končetin jsou žilní onemocnění. Povrchové žíly dolních končetin se rozšiřují a jsou naplněny krví a jeví se jako nafialovělé, klikaté a nafouklé. Může se jednat jen o kosmetický problém, křečové žíly ale mohou být i bolestivé a nepříjemné. Navíc s nimi bývá spojena i řada závažných komplikací. Mezi rizikové faktory jejich vzniku patří mimo věku, pohlaví nebo rodinného výskytu i kouření. Vdechováním tabákového kouře se do krevního oběhu dostává řada chemikálií a toxinů.

Jak kouření působí na naše žíly a krev?

  • Krev se zahušťuje a snižuje se zásobování tkání kyslíkem.
  • Zpomaluje se krevní tok.
  • Kouření má vliv i na zvyšování krevního tlaku.
  • Dochází k poškozování cévní stěny.
  • Všechny tyto faktory přispívají k rozvoji křečových žil a dalších ještě závažnějších onemocnění.

Kouření je nemoc

Kouření je důležitým rizikovým faktorem různých žilních onemocnění. Bojíte-li se křečových žil nebo jimi již trpíte, měli byste se tabáku rozhodně vyhýbat velkým obloukem. Nejlepší prevencí je s kouřením vůbec nezačínat a nepobývat v prostorách plných dýmu. Pokud již kouříte, co nejdříve s tím skoncujte. Kouření je nemoc. Chcete-li se vyléčit čili s tímto zlozvykem přestat, vyhledejte lékaře nebo navštivte odvykací centrum. Když odložíte cigarety, můžete snížit riziko rozvoje žilních onemocnění. Okamžitě také klesá nebezpečí srdečního infarktu a rozvoje srdečních onemocnění nebo rakoviny. Kuřáci by se měli mít na pozoru. Odborníci přišli s důležitou informací.

Krása

Samozřejmě, že žilní onemocnění se týká obou pohlaví stejně. Ale přece jenom milé dámy. Muži, narozdíl od žen, nosí sukně jen málokdy, a tak toto onemocnění, nebo chcete-li estetickou vadu, skrývají většinu času pod kalhotami.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Masivní černá díra roztrhala neutronovou hvězdu. Pozorovat tuto událost je extrémně vzácné

Jak pomocí levandule odpudit komáry a moly i mravence

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zavřít reklamu