Existují desítky důvodů, proč přestat kouřit. Zpozornět by měly hlavně ženy

Zdraví 01. února 2019 | 08:37 — Ilona Cílková
Jaké účinky má tabákový kouř na plíce, ví téměř každý. To, že působí negativně i na žilní systém, už ale tolik známé není. Poškození žil vinou kouření se často projevuje vznikem nevzhledných a nepříjemných křečových žil.
Další 3 fotografie v galerii
Poškození žil vinou kouření se často projevuje vznikem nevzhledných a nepříjemných křečových žil / Shutterstock

Existují desítky důvodů, proč by se lidé měli vyhýbat kouření. Jedním z nich je i vliv tabákového kouře na žíly. Kouření vyvolává nejen problémy s křečovými žilami, ale také život ohrožující onemocnění, tedy hlubokou žilní trombózu.

Varixy

Varixy dolních končetin jsou žilní onemocnění. Povrchové žíly dolních končetin se rozšiřují a jsou naplněny krví a jeví se jako nafialovělé, klikaté a nafouklé. Může se jednat jen o kosmetický problém, křečové žíly ale mohou být i bolestivé a nepříjemné. Navíc s nimi bývá spojena i řada závažných komplikací. Mezi rizikové faktory jejich vzniku patří mimo věku, pohlaví nebo rodinného výskytu i kouření. Vdechováním tabákového kouře se do krevního oběhu dostává řada chemikálií a toxinů.

Jak kouření působí na naše žíly a krev?

  • Krev se zahušťuje a snižuje se zásobování tkání kyslíkem.
  • Zpomaluje se krevní tok.
  • Kouření má vliv i na zvyšování krevního tlaku.
  • Dochází k poškozování cévní stěny.
  • Všechny tyto faktory přispívají k rozvoji křečových žil a dalších ještě závažnějších onemocnění.

Kouření je nemoc

Kouření je důležitým rizikovým faktorem různých žilních onemocnění. Bojíte-li se křečových žil nebo jimi již trpíte, měli byste se tabáku rozhodně vyhýbat velkým obloukem. Nejlepší prevencí je s kouřením vůbec nezačínat a nepobývat v prostorách plných dýmu. Pokud již kouříte, co nejdříve s tím skoncujte. Kouření je nemoc. Chcete-li se vyléčit čili s tímto zlozvykem přestat, vyhledejte lékaře nebo navštivte odvykací centrum. Když odložíte cigarety, můžete snížit riziko rozvoje žilních onemocnění. Okamžitě také klesá nebezpečí srdečního infarktu a rozvoje srdečních onemocnění nebo rakoviny. Kuřáci by se měli mít na pozoru. Odborníci přišli s důležitou informací.

Krása

Samozřejmě, že žilní onemocnění se týká obou pohlaví stejně. Ale přece jenom milé dámy. Muži, narozdíl od žen, nosí sukně jen málokdy, a tak toto onemocnění, nebo chcete-li estetickou vadu, skrývají většinu času pod kalhotami.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zbavte se otravných rybenek. Kvůli hygieně i okousávání...

Chcete něčím zajímavým a přitom levným zpestřit svou...

Zavřít reklamu