Roste vám zničehonic břicho? Na vině může být kýla

Zdraví 31. ledna 2019 | 10:49 — Ilona Cílková
Vidíte ji, cítíte ji, nebolí a přitom vyvolává zdravotní komplikace. Může se zdát, že pupeční kýla se vyskytuje pouze u kojenců, ale opak je pravdou. Výjimkou není ani u dospělých. Jaké s sebou může nést komplikace a v kterých případech je na místě chirurgický zákrok?
Další 3 fotografie v galerii
Na přítomnost pupeční kýly upozorní měkké vyboulení v oblasti pupku / Shutterstock

Pupeční kýla vzniká v blízkosti pupku, který představuje přirozené oslabení břišní stěny. Často je objevena u dětí brzy po narození. Patrná je zejména v okamžiku, kdy dítě pláče. V tu chvíli dochází k typickému vyklenutí oblasti pupku. Problém většinou spontánně vymizí v průběhu prvních let věku, a operativní řešení proto nebývá nutné. Oproti tomu u dospělých, u kterých se kýla může objevit kdykoliv v průběhu života, se samovolným vyřešením počítat nemůžeme.

Jak se kýla projevuje?

Na přítomnost pupeční kýly upozorní měkké vyboulení v oblasti pupku, jehož obsahem jsou orgány a struktury, které jsou za normálních okolností uloženy v břiše. Kýla se obvykle zvětšuje v závislosti na změnách nitrobřišního tlaku. Patrnější je při kašli nebo pláči a reagovat může na měnící se polohu těla. Nebývá spojena s výraznější bolestí, pokud se však intenzivní bolesti objeví a jsou-li doprovázené zvracením či nápadnou změnou barvy a celkového vzhledu vyboulení, je třeba ihned navštívit lékaře.

U koho se může objevit?

Vedle vrozeného oslabení v oblasti pupku, kudy během nitroděložního vývoje probíhal pupečník, zvyšují riziko vzniku kýly také:

  • opakovaná těhotenství
  • obezita
  • přítomnost tekutiny v břiše
  • předchozí břišní operace
  • chronická peritoneální dialýza

Zdravotní komplikace

Pupeční kýla může být spojena se zdravotními komplikacemi, z nichž některé mohou být závažné. Řeč je především o takzvaném uskřinutí kýly, kdy se obsah kýlního vaku nemůže dostat zpět do břišní dutiny. Zjednodušeně řečeno dojde k zaškrcení tkáně a omezení či úplnému zastavení jejího zásobování krví. Výsledkem je prudká bolest a rozvíjející se poškození tkáně, která může zcela odumřít. Riziko pak představuje také infekce, která se za těchto podmínek snadno rozvíjí a může se rozšířit po celé dutině břišní. Je-li navíc součástí kýlního vaku střevní klička, je znemožněn postup střevního obsahu a dochází k nadměrnému rozpínání těchto kliček. Takový stav lékaři označují jako ileus a řadí se mezi náhlé příhody břišní. Ukládání tuku v těle může signalizovat daleko vážnější problém, než si myslíte. Psali jsme zde.

Chirurgický zákrok

Operativní řešení pupeční kýly je obvykle nabízeno všem dospělým, aby se zabránilo zhoršování stavu a vzniku nebezpečných komplikací. Chirurgický zákrok spočívá v odstranění kýlního vaku, navrácení jeho obsahu do břišní dutiny a uzavření otvoru v břišní stěně. K jejímu zpevnění může být použita speciální síťka.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Zavřít reklamu