Trápí vás časté křeče? Zkuste nejlepší přírodní léky

Zdraví 04. února 2019 | 09:09 — Ilona Cílková
Křeče se mohou objevit prakticky kdykoli u kohokoli a kdekoli v těle. Vzhledem k tomu, že křeče dokážou svou bolestí pěkně potrápit, přinášíme pár tipů, které křeče spolehlivě zaženou.
Další 4 fotografie v galerii
Nejčastěji bývají postiženy svaly šíje nebo bederní svaly / Shutterstock

Svalová křeč je nepříjemný bolestivý stav, který zažil prakticky každý z nás. Příčiny jejich vzniku jsou přitom různorodé, stejně jako rozsah. Křeče totiž mohou být jak celkové, tak i místní, tedy určitých svalových skupin.

Jaké svaly postihují křeče nejčastěji?

Nejběžnější jsou:

  • Křeče dolních končetin: nejčastěji jde o svaly v oblasti lýtek, v menší míře svaly stehen, zejména na zadní straně. 
  • Křeče zádového svalstva: v oblasti zádových svalů pak bývají nejčastěji postiženy svaly šíje nebo bederní při akutním nebo chronickém přetížení.

Nejlepší přírodní pomoc při křečích?

Heřmánek

Heřmánek je stará bylina používaná k léčbě nejrůznějších onemocnění, včetně svalových křečí. Ve formě oleje ho můžete vmasírovat do bolavých svalů nebo si z něj uvařit čaj, který pomůže svaly uvolnit.

Třešňová šťáva

Pitím třešňové šťávy si ulevíte od bolesti svalů. Má totiž antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, a pomáhá tak svalstvu přirozeně relaxovat.

Borůvky

Borůvkový koktejl pomáhá účinně dostat namožené svaly do formy. Provedené studie navíc naznačují, že pravidelná konzumace borůvek před cvičením a po něm urychluje zotavení po namáhavém pohybu.

Kajenský pepř

Kapsaicin, tedy látka obsažená v kajenském pepři, se často doporučuje lidem s fibromyalgií, tedy zvýšenou unavitelností, bolestivostí a ztuhlostí svalů a revmatoidní artritidou ke svalovému uvolnění. Pepř můžete přidávat do jídla jako koření nebo krém s jeho extraktem přímo nanést na postižené místo.

Vitamin D

Lidé trpící na bolesti svalů mohou mít nedostatek vitaminu D. Jeho přísun zvýšíte konzumací potravin, jako jsou vejce, ryby nebo mléko. Pomáhá i sluneční svit.

Magnesium

Hořčík je pro lidský organismus životně důležitý, protože udržuje normální funkci svalů a nervů. Abyste předešli jeho nedostatku, jezte banány, mandle nebo luštěniny.

Nezapomeňte na odpočinek

Nejlepší a nejpřirozenější způsob, jak uvolnit svaly, je odpočinek. Dbejte na to, abyste měli dostatek spánku a dodržujete také pravidelný pitný režim. Pokud navíc bolavé místo zchladíte, snížíte tím přenos impulzů z aktivovaného svalu a dostaví se okamžitá úleva.

Ve většině případů neznačí svalové křeče vážný stav. Zpravidla samovolně odezní nebo je můžete zmírnit svépomocí. Pokud vás však jejich frekvence obtěžuje a váš problém se stává nezvladatelným, informujte svého lékaře. Křeče totiž mohou značit i některé vážné onemocnění, jako je například snížená funkce štítné žlázy, cukrovka nebo roztroušená skleróza. Nejčastější projevy, že vaše štítná žláza nefunguje tak jak má? Čtěte více.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda ze seriálu Ordinace v růžové zahradě se stane další hvězdou Tváře

Jak pomocí levandule odpudit komáry a moly i mravence

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zavřít reklamu