Vysoký tlak: Tichý nepřítel, kterého se nevyplácí podceňovat

Zdraví 09. února 2019 | 10:18 — Ilona Cílková
Myslíte si, že vysoký krevní tlak je banalita, která nezaslouží pozornost? Tak to jste na velkém omylu. Právě vysoký tlak často stojí v pozadí anginy pectoris, infarktu a až trojnásobně zvyšuje riziko selhání srdce.
Další 3 fotografie v galerii
Vysoký krevní tlak má na svědomí závažné zdravotní problémy / Shutterstock

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, je mnohdy zrcadlem našeho životního stylu. Máte přísného šéfa, hoří vám termíny nebo učíte bandu divokých puberťáků? Pak se vám v nadledvinách tvoří látky, které z krátkodobého hlediska umožní přežít stres, ale působí-li dlouhodobě, zvedají tlak krve. Velký vliv na zdraví cév má i výživa, pokud tišíte hlad ve fastfoodech nebo holdujete vydatné kuchyni, jistě jste již své cévy vybavili aterosklerotickými pláty. Pro cévy, co vyživují srdce, to může být osudné. 

Jak to spolu souvisí?

Pláty postupně zužují vnitřní průměr tepen. Má-li se krev dostat až do kapilár cílového orgánu, musí téci pod vyšším tlakem. Jenže ten poškozuje vnitřní povrch cév – takzvaný endotel. Jde o tenkou vrstvičku buněk, které produkují látky, jež ovlivní průměr cévy a umožní tak tělu a srdci lépe se vyrovnat s měnící se zátěží. Jenže pokud se tato vrstva poškodí, cévy svou schopnost adekvátně reagovat ztrácí a jejich stěna ztuhne. Srdce pak musí pumpovat krev do zúžené a ztuhlé cévy pod vyšším tlakem.

Pozor, aby nebylo pozdě

To pro srdce znamená vyšší námahu. Srdeční svalovina se nejen zvětšuje, ale i prorůstá vazivem. Je hůře poddajná, a tak neplní své funkce. Protože srdce najednou tak zbytnělo, potřebuje i více kyslíku. Pokud jej nedostane, dojde k ischemickým potížím – svíravým bolestem na hrudi, či dokonce infarktu. Pokud jste se dosud neléčili s „tlakem“, byli jste nejspíš bez potíží. Nyní se začnou projevovat. A co hůř, vysoký krevní tlak neovlivňuje jen srdce, ale všechny orgány. Nejrizikovější je hypertenze pro ledviny.

Léčba hypertenze je na celý život. Ačkoli se po vhodně zvolených lécích cítíte naprosto zdrávi, nevysazujte je. Hypertenze je tichý zabiják. Pokud se už projeví poruchou orgánů, může vám zvonit hrana. (Dále čtěte: Jak zatočit s vysokým krevním tlakem jednou pro vždy).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Masivní černá díra roztrhala neutronovou hvězdu. Pozorovat tuto událost je extrémně vzácné

Jak pomocí levandule odpudit komáry a moly i mravence

Jak vyleštit zašlý porcelán, abyste mu neuškodili? S těmito...

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zavřít reklamu