Rozmazané vidění, záblesky a bolest oka. Kdy je nutné vyhledat lékaře?

Zdraví 24. února 2019 | 09:14 — Ilona Cílková
Po celém světě je více než 250 milionů lidí s poruchou zraku Přitom převážnou většinu nemocných je možné vyléčit. Je ale nutné věnovat pozornost takovým signálům jako jsou například záblesky v očích, rozmazané vidění či bolesti očí, které napoví, že není něco v pořádku.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud vidíte rozmazaně a myslíte si, že to přejde, můžete být na omylu / Shutterstock

Aby ale léčba mohla být účinná, musí se s ní začít co nejdříve. Proto je důležité vědět, při jakých příznacích zpozornět. Jaké to jsou?

Záblesky a zákaly v zorném poli

Náhlý vznik záblesků či zákalků může signalizovat odchlípení sítnice. Pokud tyto obtíže zaznamenáte, neotálejte a ihned vyhledejte lékaře. Léčba by měla být zahájena okamžitě, jinak může dojít až k oslepnutí.

Oslepnutí na jedno oko

Ztrátou zraku se může projevit řada očních onemocnění. Jedním z nich je věkem podmíněná makulární degenerace, což je hlavní příčina oslepnutí u lidí starších 65 let. Další závažné onemocnění oka, které se takto může projevit, je zelený zákal. V oku se při něm hromadí tekutina a může nevratně poškodit zrakový nerv.

Bolest očí

Většina očních onemocnění je bezbolestná, ale existují stavy nebo úrazy, které mohou bolest oka vyvolat. Mezi ně patří například poškrábaná rohovka, zelený zákal nebo rakovina oka.

Poranění oka

Každé poranění oka by mělo být ošetřeno lékařem, především pokud se vyskytne zároveň se zarudnutím a bolestí, která trvá déle než 15 minut. 

Pocit cizího tělesa v oku

Pokud vám do oka spadlo cizí těleso a nedojde k jeho samovolnému vyplavení, vyhledejte lékaře dříve, než se do oka dostane infekce.

Zarudnutí oka

Zarudnutí obou očí bývá známkou zánětu spojivek. Zvýšené opatrnosti je třeba ale i v případě, že je zarudlé jen jedno oko, může se totiž jednat o oční zánět.

Rozmazané vidění

Pokud vidíte rozmazaně a myslíte si, že to přejde, můžete být na omylu. Takto se projevuje například zánět duhovky, zelený zákal nebo natržená sítnice. Oko jako zrcadlo zdraví. Jaké zdravotní problémy dokážete díky němu odhalit? Čtěte více.

O zrak bychom se měli pečlivě starat po celý život, chránit ho a nechat si ho pravidelně na preventivních prohlídkách zkontrolovat. Pokud dojde k jeho náhlému zhoršení, nepodceňujte to a vyhledejte lékaře včas, protože předpokladem pro uzdravení je včasné stanovení diagnózy a rychlé zahájení léčby.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní japonská ponorka z druhé světové války byla skutečné monstrum

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Zavřít reklamu