Bolest hlavy může signalizovat vážné zdravotní potíže

Zdraví 04. března 2019 | 09:41 — Ilona Cílková
Bolestí hlavy trpí většinou ženy, ale ani muži se jí nevyhnou. Existují dva nejčastější typy bolesti hlavy: migréna, tedy tepavá bolest omezená na jednu polovinu hlavy a tenzní bolesti hlavy, způsobené přetažením svalů.
Další 3 fotografie v galerii
Není bolest hlavy jako bolest hlavy / Shutterstock

Není bolest hlavy jako bolest hlavy. Zatímco v řadě případů nepředstavuje bolest hlavy nic vážného, existují případy, kdy signalizuje vážné zdravotní obtíže. 

Jak se projevuje migréna?

Až pětina osob, které trpí na migrény, popisuje před samotným záchvatem takzvanou auru. Jedná se často o nejrůznější zrakové jevy jako blikání, vlnění nebo záblesky v zorném poli. Následuje vlastní bolest hlavy, která bývá jednostranná, pulzující a zvýrazňuje se při tělesné námaze.

Migréna bývá často provázena nevolností, zvracením, nesnášenlivostí ostrého světla a hluku. Rozvoj migrenózní bolesti hlavy může souviset s menstruací, stresem, hladověním a dalšími faktory. K léčbě lehké migrény postačí běžně dostupné léky proti bolesti. V těžších případech se užívají takzvaná antimigrenika, léky, které jsou vázány na lékařský předpis.

Jak se projevuje tenzní bolest hlavy?

Tento typ bolesti hlavy bývá popisován jako tupá bolest nebo tlak v hlavě. Tenzní bolest hlavy je spíše obtěžující, než že by dotyčného výrazně omezovala v běžných činnostech. Ani zvracení není přítomno, nevolnost se vyskytuje jen výjimečně. Dotyčný však často trpí úzkostmi a napětím, které mohou tenzní bolest hlavy provokovat. Častá je také souvislost se ztuhlostí šíjových svalů. V terapii tohoto typu bolesti hlavy se vedle běžně dostupných léků proti bolesti uplatňují také léky pro uvolnění svalového napětí a relaxační cvičení.

S čím může být bolest hlavy ještě spojena?

  • s úrazem hlavy či krční páteře (od banálních úrazů přes otřesy mozku až po vážná poranění mozku)
  • nitrolebním krvácením (nemusí být spojeno s úrazem hlavy, může vzniknout náhle následkem prasknutí cévní výdutě či cévy v důsledku vysokého krevního tlaku)
  • mozkovou mrtvicí
  • zánětlivým postižením mozku či mozkových blan
  • chřipkou či jiným infekčním onemocněním
  • přítomností nádoru v mozku
  • onemocněním krční páteře, zubů, vedlejších nosních dutin, očí nebo lebky
  • vysokým krevním tlakem
  • užíváním některých typů léků či jejich náhlým vysazením

Nepoznaná, intenzivní, dlouhodobá či jinak se vymykající bolest, než jakou znáte, by měla být vyšetřena lékařem. Může totiž upozorňovat na přítomnost onemocnění, které je třeba co nejrychleji léčit. (Dále čtěte: Bolí vás často hlava? Na vině může být zdánlivá drobnost).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pamatujete si na Báru z Robinsonova ostrova? Blondýnka šla pod kudlu!

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Zavřít reklamu