Pálí vás žáha? Na vině může být vážné onemocnění

Zdraví 07. března 2019 | 10:11 — Ilona Cílková
Jednotlivé orgány lidského těla a jejich funkce jsou často překvapivě propojené. Věděli jste například, že existuje souvislost mezi onemocněním štítné žlázy a pálením žáhy?
Další 2 fotografie v galerii
Štítná žláza je sice malý orgán, ale ovlivňuje správné fungování celého těla / Shutterstock

Pálení žáhy se odborně nazývá gastroezofageální reflux. Podstatou nepříjemných potíží je únik kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Tyto těžkosti se objevují, když se jícnový svěrač, který odděluje jícen a žaludek, pevně neuzavírá.

Co je jícnový svěrař?

Jícnový svěrač je sval, který hraje roli chlopně. Ta se za normálních okolností otevírá, pouze když polykáme a sousto prochází do žaludku. Pokud se však jícnový svěrač neuzavírá, uniká žaludeční obsah a kyselé trávicí šťávy do jícnu.

  • Nejčastějším příznakem gastroezofageálního refluxu je právě časté pálení žáhy.
  • Mezi další obtíže patří dávení potravy a těžkosti při polykání.
  • Pokud se tyto problémy objevují častěji než dvakrát týdně, jde o chronický reflux.

Snížená činnost štítné žlázy 

Štítná žláza je umístěna na přední straně krku a její laloky mají tvar motýlích křídel. Její úloha spočívá v tvorbě hormonů, které v těle ovlivňují látkovou přeměnu. Existují různé typy poruch štítné žlázy, při kterých se tvoří příliš mnoho nebo naopak málo hormonů.

Při poruše zvané hypotyreóza není štítná žláza schopná vytvořit dostatečné množství hormonů a její funkce je snížená. Metabolismus se zpomaluje a to se navenek projeví:

  • únavou, pomalejším tempem
  • pocitem chladu
  • zácpou
  • někdy také přibýváním na váze.

Souvislost s refluxem

Přestože spolu jícnový svěrač a štítná žláza přímo nesouvisí, existuje vztah mezi hypotyreózou a pálením žáhy. To platí především v případě Hashimotovy nemoci, což je postižení štítné žlázy, při kterém imunitní systém těla „omylem“ ničí buňky žlázy. Hashimotova nemoc je spojena s poruchou vyprazdňování jícnu, která se projevuje právě pálením žáhy a příznaky refluxu. Lidé s hypotyreózou jsou také náchylnější k obezitě, která rovněž zvyšuje pravděpodobnost refluxu.

Pokud trpíte pálením žáhy a současně se obáváte i onemocnění štítné žlázy, je vhodné vyhledat lékaře. (Dále čtěte: Nejčastější projevy, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak má).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unikátní japonská ponorka z druhé světové války byla skutečné monstrum

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Jak správně psům a kočkám vytáhnout klíště? Hlavně...

Zavřít reklamu