Pozor na pecky v ovoci. Mohou být životu nebezpečné

Zdraví 15. března 2019 | 09:25 — Monika Moorová
Pecky, jádra, semena. Většinou zásobárna živin, často i vitaminů. Ale pozor, mnohá semínka jsou prudce jedovatá. Zatímco konzumace některých pecek či jadérek je zcela bezpečná a dokonce zdraví prospěšná, u jiných platí naprostý opak.
Další 4 fotografie v galerii
Broskve mají smrtelně nebezpečnou pecku / Shutterstock

Mnoho druhů u nás naprosto běžných a oblíbených plodů obsahuje jádra či pecky s obsahem amygdalinu, který se v kontaktu s vodou přeměňuje na kyanid. A to je, jak známo, prudký jed.

Která semena jsou bezpečná?

Mezi bezpečná semínka patří ta, která najdeme třeba v granátovém jablku, vodním melounu, citrusech, hroznech, kakaové boby jsou také v pohodě, stejně tak papája a dýně. Nemusíte se peckami právě nacpávat, ale běžná konzumace či nahodilé spolknutí v některých případech rozhodně nevadí. 

Která jsou nebezpečná semínka?

Naproti tomu u broskve a meruněk bychom jádra z pecek konzumovat neměli. A stejně tak bychom neměli konzumovat jadérka z jablek či hrušek. U meruněk se to obvykle ví, ale informovanost u broskví je horší. Překvapením jsou pak pro mnohé jistě jablka a hrušky. Mnozí lidé konzumují jablka a hrušky včetně jadřince, a to nedělají dobře. Na druhou stranu u těchto plodů je v jádrech přece jen podstatně menší množství amygdalinu v porovnání s meruňkami a broskvemi. Víte, která rostlina je na světě nejužitečnější? Psali jsme zde.

Pozor na otravu

Otrava kyanidem má poměrně rychlý nástup. Nastává ztráta vědomí a následně kóma. Pak během několika hodin dojde k úmrtí na zástavu srdce. Čím vyšší je dávka, tím rychleji smrt nastane. Smrtelnou dávkou je asi 100–200 mg jedu. Abyste zemřeli, museli byste jader zkonzumovat poměrně dost. U jablek to vychází na konzumaci asi tak 25 celých jablek naráz. Ale už deset až dvacet jader z broskve by vykonalo totéž. Při náhodném pozření proto nepanikařte. Ale vylupovat a konzumovat jádra z meruněk či broskví, je prostě nerozum. A pokud už k tomu dojde, pak při nástupu obtíží okamžitě vyhledejte lékaře.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ruská vesmírná loď Sojuz s trojicí astronautů úspěšně přistála u Mezinárodní vesmírné stanice

Originální stojánek na notebook zabrání nebezpečnému...

Jak si vytvořit relaxační japonskou zahradu? Stačí pár...

Senzory pohybu spolu s LED osvětlením vám ušetří náklady...

Lucky bamboo nosí štěstí a jeho pěstování zvládne každý

Trápíte se u čištění sendvičovače? Použijte pečící...

Užíváte echinaceu? Vysaďte si ji na zahrádku, pěstování...

Zavřít reklamu