Pozor na pecky v ovoci. Mohou být životu nebezpečné

Zdraví 15. března 2019 | 09:25 — Monika Moorová
Pecky, jádra, semena. Většinou zásobárna živin, často i vitaminů. Ale pozor, mnohá semínka jsou prudce jedovatá. Zatímco konzumace některých pecek či jadérek je zcela bezpečná a dokonce zdraví prospěšná, u jiných platí naprostý opak.
Další 4 fotografie v galerii
Broskve mají smrtelně nebezpečnou pecku / Shutterstock

Mnoho druhů u nás naprosto běžných a oblíbených plodů obsahuje jádra či pecky s obsahem amygdalinu, který se v kontaktu s vodou přeměňuje na kyanid. A to je, jak známo, prudký jed.

Která semena jsou bezpečná?

Mezi bezpečná semínka patří ta, která najdeme třeba v granátovém jablku, vodním melounu, citrusech, hroznech, kakaové boby jsou také v pohodě, stejně tak papája a dýně. Nemusíte se peckami právě nacpávat, ale běžná konzumace či nahodilé spolknutí v některých případech rozhodně nevadí. 

Která jsou nebezpečná semínka?

Naproti tomu u broskve a meruněk bychom jádra z pecek konzumovat neměli. A stejně tak bychom neměli konzumovat jadérka z jablek či hrušek. U meruněk se to obvykle ví, ale informovanost u broskví je horší. Překvapením jsou pak pro mnohé jistě jablka a hrušky. Mnozí lidé konzumují jablka a hrušky včetně jadřince, a to nedělají dobře. Na druhou stranu u těchto plodů je v jádrech přece jen podstatně menší množství amygdalinu v porovnání s meruňkami a broskvemi. Víte, která rostlina je na světě nejužitečnější? Psali jsme zde.

Pozor na otravu

Otrava kyanidem má poměrně rychlý nástup. Nastává ztráta vědomí a následně kóma. Pak během několika hodin dojde k úmrtí na zástavu srdce. Čím vyšší je dávka, tím rychleji smrt nastane. Smrtelnou dávkou je asi 100–200 mg jedu. Abyste zemřeli, museli byste jader zkonzumovat poměrně dost. U jablek to vychází na konzumaci asi tak 25 celých jablek naráz. Ale už deset až dvacet jader z broskve by vykonalo totéž. Při náhodném pozření proto nepanikařte. Ale vylupovat a konzumovat jádra z meruněk či broskví, je prostě nerozum. A pokud už k tomu dojde, pak při nástupu obtíží okamžitě vyhledejte lékaře.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené? Myslí na všechno, včetně počasí

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Zavřít reklamu