Tabák a hubnutí: Jak je to doopravdy s jeho efektem?

Zdraví 11. května 2019 | 09:57 — Ilona Cílková
Když kouřím, hubnu. Tenhle názor zastává spousta kuřáků a u některých lidí to tak i fungovat může. Ovšem tento zdánlivě "pozitivní" efekt lásky k tabáku rozhodně nevyváží všechno to špatné, co kouření způsobuje našemu organismu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kouření při hubnutí škodí víc, než si myslíte / Shutterstock

Kromě jiného působí kouření především na metabolismus člověka a jeho efektivitu. Pojem metabolismus přitom znamená chemickou přeměnu přijaté stravy v tělesnou energii za účasti kyslíku. I pro nejzákladnější procesy v těle, jako je dýchání a transport krve k orgánům, je nutná energie, kterou musí tělo vyrobit.

A jakou roli zde hraje tabák u hubnutí?

  • Kouření metabolismus urychluje.
  • Nikotin obsažený v cigaretách zvyšuje energetický výdej organismu.
  • Kouření stimuluje centrální nervový systém, funkci srdce a dýchání.
  • Dle amerických vědců se energie vyprodukovaná při metabolismu zvedne až o 3,3 % po dobu tří hodin po vykouření čtyř cigaret.

Jak je to doopravdy

Zdálo by se tedy, že kouření je jednou z cest ke štíhlé postavě. Ale je tomu právě naopak. Ač nikotin zvyšuje tělesnou produkci energie, dlouhodobí kuřáci mají statisticky častěji nadváhu nebo jsou obézní. Vědci to přisuzují dlouhodobému vlivu kouření na lidské tělo, který je jednoznačně negativní. Člověk, který se necítí dobře, většinou příliš nesportuje a nabírání kilogramů je pak velmi snadné.

Dlouhodobý vliv kouření na naše zdraví

Urychlení metabolismu nikotinem se někomu může jevit jako příznivý účinek kouření na lidské tělo. Ovšem láska k cigaretám s sebou nese obrovské množství dlouhodobých negativních vlivů na zdraví, které vše ostatní rychle přebijí.

Jaká to jsou negativa?

Nemoci srdce

Kuřáci více trpí aterosklerózou neboli kornatěním tepen, což je nejzásadnější rizikový faktor srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.

Choroby plic

Hromadění cigaretových zplodin v plicích snižuje efektivitu dýchání, plíce a dýchací svaly musí vynaložit zvýšenou práci k zabezpečení dostatečné ventilace.

Rakovina

Kouření je rizikovým faktorem rakoviny mnoha orgánů, především plic, hrtanu, žaludku, tlustého střeva, jazyka a dalších. Jak poznáte, že jste onemocněli rakovinou? Čtěte více.

I když se vám může zdát, že krátkodobý účinek cigaret vlastně není vůbec špatný, vždy si připomeňte i ty následky dlouhodobé. Věřte, že život bez cigaret je nejen zdravější, ale i šťastnější – každá závislost totiž člověka omezuje a on se stává jejím otrokem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu lanovkou zdarma

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu