Cholesterol nepotřebujeme k životu aneb největší mýty, kterým lidé věří

Zdraví 12. dubna 2019 | 10:44 — Monika Moorová
O cholesterolu se toho napsalo mnoho. Co ho způsobuje, k jakým onemocněním může přispět či jak ho přirozeně snížit. Mnohé informace o cholesterolu jsou však jen mýtus. Chtít se zbavit veškerého cholesterolu je asi tak chytré, jako snažit se zbavit veškerého tuku, který máme v těle.
Další 4 fotografie v galerii
Cholesterol je pro organismus velmi důležitý / Shutterstock

Cholesterol nutně potřebujeme k životu. Vytváří totiž část struktury buněčných membrán (zejména myelinového obalu, který chrání nervy) a je základem steroidních hormonů progesteronu, kortizonu, testosteronu a dalších. Navíc je výchozím materiálem pro tvorbu žlučových kyselin.

Cholesterol je pro organismus tak důležitý, že si ho v případě nedostatku tělo vytváří samo. Naše játra dokážou vyrobit až 80 % celkového cholesterolu v těle. 

Důležité je, že hromaděním cholesterolu v krvi vzniká vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, která mohou být život ohrožující. I proto je dobré vědět, jaká je skutečná pravda o cholesterolu a co je jen mýtus. Jaké jsou nejznámější a největší mýty o cholesterolu?

Proklínaná vejce

Lidé, trpící vysokým cholesterolem, se vyhýbají vejcím velkým obloukem, neboť jsou na cholesterol bohatá a obsahují 2-3 doporučené denní dávky. Omyl. Vejce obsahují takzvaný dietní cholesterol. Když přijímáme tento druh cholesterolu v potravě, tělo si ho tolik netvoří samo. Několik vajíček týdně tedy neškodí ani lidem s vysokým cholesterolem. Cholesterol u dětí

I vy si myslíte, že vysoký cholesterol postihuje pouze dospělé a děti jsou mimo nebezpečí? Další omyl. Onemocnění, jako je ateroskleróza, což je onemocnění tepen, vedoucí i k infarktu, mohou dostat i osmiletí. Navíc děti, jejichž předkové měli problémy s vysokým krevním tlakem, jsou testovány na cholesterol odmalička.

Špatný cholesterol? Ne vždy

Při slově cholesterol se každému objeví strach v očích a vybaví se nám jen nemoc, což je také mýtem, protože ve skutečnosti neexistuje jen špatný cholesterol. Ano, vysoký cholesterol je nebezpečný, ale cholesterol sám o sobě je velmi důležitý pro řadu procesů v lidském těle. Takže existují dva druhy cholesterolu a oba nejsou v žádném případě pouze špatné.

Hodný a zlý cholesterol

Cholesterol se dělí na „hodný“ HDL cholesterol a „zlý“ LDL cholesterol. Jedná se vlastně o přenašeče cholesterolu v krvi.

„Hodný“ HDL

Hodný HDL dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před jeho usazováním.  

„Zlý“ LDL

Zlý LDL způsobuje usazování nadbytečného cholesterolu ve stěnách cév, kde tvoří tzv. sklerotické pláty. Cévy tak ztrácejí pružnost a snižuje se jejich průchodnost. Tento proces nazýváme ateroskleróza. Díky němu dochází  k nedokrvení, které pak může mít za následek například srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. (Dále čtěte: Trápí vás zvýšený cholesterol? Možná máte nedostatek vzácného vitamínu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tempo úbytku ledních medvědů se stále zrychluje. Vyhynout mohou již koncem století

Mýt nebo nemýt okna před Vánocemi?

Neztrácejte drobné při každém nákupu. Vyrobte si šikovný...

Starý pařez na zahradě moc parády neudělá. Způsoby, jak se...

Rohlíky na sladko. Pochoutka za pár korun jen ze tří...

Kuchyňské skleněné panely – nápady pro malé a velké...

Pavučinky, plíseň nebo hnědnutí listů? Možná vaše...

Zavřít reklamu