Sedm tipů, které vám pomohou přežít první týdny bez cigarety

Ostatní 14. dubna 2019 | 11:47 — Ilona Cílková
Je mnoho kuřáků, kteří by se rádi zbavili své závislosti na cigaretách. Drtivá většina však nevydrží ani týden. Patříte také do skupiny chronických odvykačů? Možná vám následující řádky pomohou.
Další 4 fotografie v galerii
Zkoncujte se svým zlozvykem jednou pro vždy / Shutterstock

Průzkumy ukazují, že pouze třem procentům z nich se skutečně podaří na nějakou dobu přestat. Po počátečním „úspěchu“ ovšem přichází velmi často zklamání a většina se ke kouření zase vrací. Někteří po takovémto pokusu začnou kouřit dokonce ještě více.

Nikotin v cigaretách vytváří silnou závislost. Pokud jste se již dříve pokoušeli s kouřením skoncovat, sami víte nejlépe, jak je to těžké. Kuřáci, kteří chtějí přestat, totiž procházejí nejen fyzickým, ale i psychickým odvykáním.

Nejtěžší jsou první dny. Jak dosáhnout toho, aby vaše úsilí nepřišlo nazmar a skutečně jste přestali kouřit na delší dobu? Jak zabránit tomu, abyste do toho po týdnu nespadli znova?

Sedm tipů, které vám pomohou při odvykání

Hodně pijte, hlavně čistou vodu

Vyhněte se pití kávy a alkoholu, zvyšují chuť na cigaretu. Nejlépe se osvědčila čistá studená voda. Když se vás přepadne chuť na cigaretu, vypijte jednu sklenici. Zkusit můžete i ovocné čaje nebo pomerančový džus.

Omezte cukr a tučná jídla

Zkuste jíst nízkokalorická jídla a hodně zeleniny a používejte žvýkačky bez cukru. Jídla nevynechávejte, pouze je takto změňte.

Dopřejte si více spánku

Zkuste jít spát dříve a více odpočívejte. To samozřejmě neznamená, že nutkání kouřit prostě přespíte. Nedostatek spánku ale způsobuje nervozitu a stres a tím pádem potřebu si zakouřit.

Čímkoliv se rozptylte

Párkrát se zhluboka nadechněte, rozptýlíte se a odvedete pozornost jinam. Začněte s někým v práci nebo doma mluvit. Každý den si připomeňte, proč chcete přestat kouřit.

Změňte své zvyky

Při cestě do práce jděte jinou cestou. Běžte se najíst jinam než obvykle nebo si v jídelně sedněte k jinému stolu. Vyhněte se místům, kde běžně kouříte vy nebo jiní kuřáci. Pokud kouří i někdo z rodiny nebo blízkých přátel, požádejte je, aby nekouřili před vámi.

Zmírněte stres

Dejte si horkou sprchu, čtěte knížku, poslouchejte hudbu nebo si pusťte film.

Pravidelně cvičte

Pravidelná fyzická aktivita pomáhá udržet vaši pozornost z dosahu cigaret.

Ovšem rozhodující je vždy vůle. Důležité je mít motiv, proč chci vlastně s kouřením přestat. A ten najít, by nemělo být příliš složité. Jak naše peněženka, tak především naše zdraví by nám rozhodně poděkovaly. Co ještě pomáhá přemoci chuť na cigaretu si přečtěte zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Porouchané auto může snadno pokazit vaši dovolenou. Jak tomu předejít?

Nevzdávejte se snů o sušičce ani tehdy, když máte malou...

Vytvořte krásným a užitečným motýlům voňavou louku plnou...

Měkká nebo tvrdá? Podle čeho vybírat matraci a jak poznat...

Bezpečí vašeho pejska zaručuje také správný náhubek. Při...

Chystáte se na letní opékačku buřtů? Myslete na tato...

Zužitkujte úrodu rybízu na maximum a využijte jeho léčivé...

Zavřít reklamu