Máta a její vliv na naše zdraví: Ještě prospěšnější, než jste čekali

Ostatní 13. května 2019 | 10:03 — Monika Moorová
604 dd Šálek mátového čaje je nejen skvělý způsob, jak osvěžit tělo během horkých letních dnů. Na naše tělo má mnohem víc pozitivních účinků, než jste možná mysleli.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vědci zkoumali účinky máty na náladu a paměť. Výsledky byli ohromující / Shutterstock

Příznivé účinky voňavého nápoje ocení třeba ti, kteří chtějí zlepšit svou paměť. Podle vědců může mátový čaj zlepšit jak krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. 

Vědci zkoumali účinky bylin a jejich vůně na náladu a paměť. Požádali 180 dobrovolníků, aby popsali svou náladu v dotazníku po konzumaci vybraných teplých nápojů (mátový čaj a heřmánkový čaj). Po dvaceti minutách testovali kognitivní schopnosti. Ukázalo se, že mátový čaj dokázal účastníky výzkumu stimulovat ke zlepšení jejich dlouhodobé a krátkodobé paměti. Opačný účinek měl heřmánkový čaj, po kterém se dobrovolníci uklidnili. Současně však jejich pozornost a duševní výkonnost zpomalila.

Tým vědců nezůstal pouze u popíjení čaje. Zkoumal, zda vůně bylinek může zlepšit paměť u starších lidí. Experimentu se zúčastnilo 150 dobrovolníků ve věku 65 a více let, kteří byli usazeni v místnosti, kde byl rozmístěn rozmarýn nebo  levandule. Na konci experimentu prošli dobrovolníci paměťovými testy a vědci je požádali, aby popsali svou náladu. Ukázalo se, že ti, kteří seděli v místnosti s rozmarýnem, měli o 15 procent lepší výsledky, než lidé sedící v místnosti s levandulí.  Levandule však dobrovolníky zase dokonale uklidnila, zbavila stresu a napětí.

Mátový čaj je klasika a používá se od nepaměti. Naši předci moc dobře věděli, co je pro naše zdraví dobré.  Pojďme si připomenout, co všechno můžete pravidelným pitím ovlivnit. Mátový čaj je skvělý: 

  • na léčení bolestí hlavy
  • léčení nevolností
  • proti nadýmání
  • pomáhá při poruchách zažívání
  • výborný je na nachlazení
  • osvědčil se při bolestech žaludku

Pomocí pravidelného pití mátového čaje můžete ovlivnit kvalitu svého spánku a zbavit se třeba i otravného převalování před usnutím. Máta totiž zklidňuje nejen žaludek, ale i naši mysl. Nebudete se tedy tolik zabývat svými starostmi a usnete snadněji. V mírné míře může tedy máta odstranit i stres a zbytečné napětí. Máte problémy se spánkem? Může za to zdánlivá maličkost.

Mátu lze pravidelně užívat i zevně k potírání kůže a jako přídavek do zubních past. Zde se používá především mátový olej a ředěný mátový olej. Někdy se využívá i jeho chladivého účinku, protože je v něm asi 40 % mentolu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Němci chtěli za války prorazit pod Ještědem rozsáhlou stavbu. Dlouho se myslelo, že jde o legendu

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Zavřít reklamu