Čekanka: Skromná rostlinka, která vyléčí vaši duši a potlačí chuť k jídlu

Zdraví 15. května 2019 | 14:18 — Monika Moorová
Skromná rostlinka čekanka obecná si vás získá díky pestrému využití v kuchyni a širokými zdravotními benefity. Čaj z kořene čekanky mnozí považují za malý zázrak. Přinášíme vám, pár důvodů, proč je dobré tuto nenápadnou rostlinku zařadit do našeho jídelníčku.
Dalších 6 fotografií v galerii
Čekanka skvěle poslouží jako náhrada kávy / Shutterstock

Kořen čekanky má pověst chutné náhražky kávy, ale většina lidí neví, že to není to jediné bohatství, které má na svědomí. Budete překvapeni, jak moc univerzální tenhle kořen je.  Rostlinka s modrými květy, které se také říká modrá pampeliška, se používá k léčbě potíží, jako je ztráta chuti k jídlu, bolest žaludku, zácpa, tlukot srdce a mnoho dalších. Můžete si z ní rovněž připravit chutný čaj a slouží jako náhrada za kávu. S jakými problémy nám čekanka pomáhá?

Čekanka a trávení

Čekanka obsahuje látku inulin, tedy prebiotickou vlákninu, která má řadu vědecky potvrzených pozitivních a účinků na naše zdraví. Díky obsahu inulinu dokáže čekanka zabránit zažívacím a střevním problémům. Proto pokud trpíte jedním z těchto příznaků, uvařte si čekankový čaj. Nejenže se budete cítit lépe, ale odlehčí to vašemu organismus a zbavíte se plynatosti a nepříjemných bolestí.

Silný antioxidant

Čekanka je zařazována mezi rostliny s největšími antioxidačními účinky. Jako antioxidant pomáhá odstraňovat toxiny z těla, udržovat tělo čisté a bez škodlivých látek. Pravidelné pití čaje z této bylinky slouží i jako prevence proti mnoha zdravotním potížím.

Detoxikuje játra a ledviny

Ledviny a játra působí jako hlavní detoxikační orgány v našem těle. A právě odvar z  čekanky podporuje  jejich činnost a zlepšuje tak přirozenou detoxikaci.

Potlačuje chuť k jídlu

Čekanka obsahuje nejvyšší koncentraci inulinu v celém rostlinném království. Kromě inulinu obsahuje kořen čekanky oligofruktózu. Oba jmenovaní podporují úbytek hmotnosti prostřednictvím potlačení chuti k jídlu. Inulin stojí za pocitem sytosti, takže udržujte příjem kalorií na správné úrovni a zároveň nezvyšuje obsah cukru v krvi. Oligofruktóza zase podporuje rovnováhu mikroorganismů ve střevech, čímž napomáhá správnému trávení. Od čekanky lze také očekávat zmírnění zácpy, podporu imunity a snížení rizika vzniku cukrovky.

Úzkost a stres

Čekanku můžete použít i jako přirozené sedativum, neboť snižuje úzkost a uvolňuje mysl. Čekankový extrakt působí pozitivně na nervový systém a napomáhá dobrému spánku. Pokud trpíte pocitem nespavosti či zvýšeným stresem, sáhněte po tomto malém zázraku, je mnohem lepší přírodní alternativou než tablety na spaní.

Náhražka kávy

Látky, které působí ozdravně na játra a podporují metabolismus, se nacházejí v kořeni čekanky, který je nejlepší sbírat na sklonku léta, na podzim až do listopadu. Ze sušeného, praženého a umletého kořene se odedávna připravuje náhražka kávy - cikorka. Neobsahuje kofein, dobře chutná a podporuje trávení. Kořen čekanky je společně s cukrovou řepou, ječmenem a žitem součástí kávovinové náhražky známé jako melta. Labužníci pozor. Vyzkoušeli jste již tuto neobvyklou kombinaci kávy?

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu lanovkou zdarma

Skiareál Špindlerův Mlýn nabízí po celé léto jízdu...

Objevte nejkrásnější pláže Istrie. Dokonalé ráje ukryté...

Poznejte nejcennější území Krušných hor

Poznejte unikátní evropské území ležící na území...

Tváří v tvář. Nikde jinde nelze spatřit svět vlků v tak...

Modrá je prostě dobrá. Projděte si nejdelší prosklený...

Zavřít reklamu