Jak se zbavit plísně nohou? Zkuste osvědčené rady

Zdraví 26. května 2019 | 15:07 — Monika Moorová
Je známou věcí, že plíseň vzniká tam, kde je vlhko a teplo. Platí to i o plísni na nohou a nehtech. Ideálním prostředí pro její vznik jsou uzavřené a mnohdy nedostatečné prodyšné boty, které nosíme od rána do večera.
Další 4 fotografie v galerii
Plíseň nohou je velmi častým problémem / Shutterstock

Jakmile je v botě vlhko, kůže změkne a snadno do ní pronikají nejrůznější houbovité mikroorganismy a rychle se množí.

Jak se plíseň nohou projevuje?

Plísňová onemocnění nohou se nejčastěji objevují mezi prsty, ale může také za ztvrdlé a rozpraskané paty. Zpočátku nohy svědí, rozpraskávají, začínají pálit a šupinatět. Někdy plísňová onemocnění mokvají a nakonec velice bolí. Co se týká plísně nehtů, ta se projevuje zahnědnutím nehtu, jeho lámáním a drolením.

K dostání je dnes již mnoho přípravků, které plíseň více či méně úspěšně léčí, ale jejich nevýhodou bývá docela vysoká cena. Proto mohou být neocenitelným pomocníkem i babské rady, jejichž velkým pozitivem je výrazně menší finanční náročnost. 

Jedlá soda

Smíchejte trochu jedlé sody s vodou a vzniklým roztokem potřete postižené místo. Nechte působit zhruba pět až deset minut a poté důkladně opláchněte pod čistou vodou. 

Octová voda

Připravte si roztok, který bude tvořit z jedné poloviny čistá voda, z druhé pak ocet. Vzniklý roztok nalijte do vaničky a nohy do ní na několik minut ponořte. Následně opláchněte čistou vodou a ošetřete vhodným krémem.

Česnek

Na plíseň na nehtech na nohou zase může pomoci potírání nehtu stroužkem česneku. Ten před aplikací rozřízněte, aby se účinné látky snadněji dostaly do kontaktu s nehtem.

Dětský zásyp

Používá se spíše jako prevence v případě, že se vám nohy často potí. V případě, že nemáte k dispozici zásyp, lze jako alternativu použít například škrob. 

Rozmarýnová koupel

Vezmete několik snítek čerstvého rozmarýnu a zalijete je litrem vařící vody. Necháte je louhovat přibližně deset minut. Pak tekutinu přecedíte a nalijete do vany. Jestli se vám nechce koupat a nebo máte doma jen sprchový kout, můžete si připravit menší dávku léčiva. Na jednu lžíci sušeného rozmarýnu by měla stačit přibližně sklenička vařící vody. Doba louhování je stejná, tekutinou si pak pořádně omyjete nohy trpící plísní a věnujte hodně pozornosti prostorům mezi prsty. Koupele opakujte dokud potíže neustoupí. (Dále čtěte: Plíseň nohou trápí až 90 % lidí. Rady, jak se jí vyhnout, jsou přitom velmi jednoduché).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili v blízkosti černé díry velice zvláštní objekty. Nepodobají se žádnému tělesu v naší galaxii

Oživte svůj byt veselými květináči. Puntíky jsou sázkou...

Co byste nikdy neměli dávat do mikrovlnky. Jen příbory to...

Se škůdci pokojových rostlin lze účinně bojovat i...

Udržovat matraci v čistotě by měla být samozřejmost....

Připravte se na jaro. Vyrobte si hnojivo, které vám zajistí...

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Zavřít reklamu