Jak nakopnout metabolismus? Největší mýty a co opravdu funguje

Zdraví 08. července 2019 | 10:08 — Monika Moorová
Slovo metabolismus všichni známe. Jedná se o přirozený proces látkové přeměny, při kterém se přijatá potrava mění v těle na energii. Už vás někdy napadlo, jak ho nastartovat, abyste hubnuli rychleji?
Další 4 fotografie v galerii
Zrychlený metabolismus a štíhlá postava jde ruku v ruce / Shutterstock

Podívejme se na nejčastější mýty o tom, jak svůj metabolismus nakopnout. Co opravdu funguje?

Metabolismus

Když přijmeme jakoukoli potravinu, enzymy a celé trávicí ústrojí ji přemění na energii a ta udržuje v chodu celý náš organismus. Čím rychleji metabolizmus pracuje, tím více spotřebovává energie ze stravy a tím méně pak člověk přibývá na váze. 

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus je hodnota vyjadřující, kolik lidské tělo za den spálí kalorií v případě, že není vyvíjena žádná tělesná aktivita. Ten, kdo zná hodnotu svého bazálního metabolismu, může sestavit svůj jídelníček tak, aby přesně vyhovoval záměru zhubnout. A pokud již chceme začít hubnout je důležité vědět, jak metabolismus zrychlit. Měli byste každý den snídat, jíst zdravě a vyváženě, mít dostatečný přísun bílkovin a železa v potravě a nezapomínat na aktivní pohyb. Ke zrychlení metabolismu vám dopomůže i kofein, zelený čaj, chilli a zázvor a dodržování pitného režimu. Důležitý je i kvalitní spánek a odpočinek.

Největší mýty

Mýtus první

Jestliže nejím celý den, můj metabolismus spaluje tuk: Nelze nejíst a metabolizovat. Je to celé o přeměně energie. Když žádnou nepřijmete, logicky, nemůžete žádnou dále zpracovat. Vše je o pravidelné, vyvážené stravě. Jíst se musí. Už jen kvůli příjmu nezbytných živin. 

Mýtus druhý

Pokud chcete zhubnout, nejezte po 20.00: To, co je dobré pro jednoho člověka, není vždy dobré pro jiného. Více záleží na tom, co jíte, než, kdy to jíte. Metabolismus se v noci zpomaluje, to je fakt. Ale lehká večeře nikdy nemůže uškodit. Je spíše třeba zaměřit se na skladbu potravin.

Mýtus třetí

Metabolismus s věkem klesá: Bohužel výzkumy naznačují, že s věkem klesá rychlost metabolismu, a to zejména z důvodu nižší fyzické aktivity, úbytku svalové hmoty a také z důvodu stárnutí vašich orgánů a tkání. Pokud však zůstanete fyzicky aktivní, pomůže vám to zpomalení metabolismu zabránit.

Mýtus čtvrtý

Půst je pro metabolismus špatný: Existuje mnoho druhů půstů. Otázka je, o jakém se bavíme. Občasný jednodenní půst tělu a metabolismu nikdy neuškodí.

Jak zrychlit metabolismus?

Ráno nalačno vypijte sklenku vlažné neperlivé vody. Můžete do ní přidat i několik kapek čerstvé citronové šťávy, která detoxikuje lidské tělo. Vlažná voda pročistí žaludek a střeva a donutí je k pohybu. Když se po té do nich dostane potrava, zpracují ji mnohem rychleji a efektivněji.

Dodržujte pitný režim. Pijte, ale nejlépe opět neperlivou vlažnou vodu, která organismu prospívá nejvíce. Můžete tím svůj zpomalený metabolismus "popohnat" k výkonu vyššímu až o 30 %. Nejvyšší příjem tekutin byste měli mít hlavně dopoledne. Pitný režim můžete doplnit například také zeleným čajem, který má prokazatelně kladný vliv na spalování tuků. (Dále čtěte: Nechcete mít prověšená prsa? Vyhněte se těmto častým chybám).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Ruská plovoucí elektrárna bude dodávat elektrickou energii těžko přístupnému regionu

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zdravé mlsání na zimu? Víme, jak naložit s dary podzimního...

Zavřít reklamu