Nejčastější omyly a mýty o léčení a šíření mykózy nehtů

Zdraví 23. srpna 2019 | 11:41 — Monika Moorová
Plíseň na nehtech, která se objevuje nejen na nohou, ale i na rukou, trápí až jednu desetinu Čechů. Jde přitom nejen o nevzhledný, ale také o vážný zdravotní problém, který je potřeba řešit. Přestože se jedná o tak časté onemocnění, kolují mezi lidmi mnohé mylné informace s ním spojené.
Další 4 fotografie v galerii
Mykóza nehtů není jen estetický problém / Shutterstock

Mykóza nehtů na nohou je jedním z nejčastějších onemocnění u nás a šíří se přenosem odpadlých šupinek z pokožky napadené plísní z člověka na člověka. Při zanedbání hygieny nohou se plíseň může dostat pod nehty, které časem změní barvu, tvar a strukturu. Mykózu často provází nepříjemný zápach a nezřídka také výrazná bolestivost napadených míst.

Mykóza nehtů není jen kosmetický problém

Mykóza nehtů je chronické infekční onemocnění, kdy mikroskopické houby (buď kvasinky nebo vláknité houby lidově označované jako plísně) parazitují na tkáních člověka. Nesmí se v žádném případě podcenit. Velmi vážné komplikace totiž může toto nepříjemné onemocnění přinést diabetikům, lidem s oslabenou imunitou či s nemocemi cév. Mykóza nehtů může mnohdy znemožnit i výkon povolání, při kterém se dlouho stojí, nebo je závislé na pohybu. Onemocnění současně zhoršuje psychiku a kvalitu života. Jako i jiná kožní onemocnění potřebuje mykóza nehtů péči a pomoc odborného lékaře.

Pět nejčastějších omylů o mykóze nehtů, jejím přenosu a léčení

Když se denně myji, nemohu se nakazit

Mykóza je poměrně hodně nakažlivé onemocnění. Zárodky plísní vydrží v prostředí živé a nakažlivé velmi dlouho. Například na jediném čtverečním metru, třeba na koupališti, se může vyskytovat až 12 druhů plísní. Pokud máte jen malou ranku v meziprstí, nebo záděru či jinak poškozenou kůžičku okolo nehtu, dostanou se do kůže zárodky plísní velmi lehce. Z vašich nohou se dokonce může rozšířit kamkoliv po těle. Stačí použít stejné nůžky či pilník na pedikúru i manikúru, nebo stejný ručník na nohy a zbytek těla.

Žádný bazén, žádná mykóza

Plísním se samozřejmě daří přežívat lépe ve vlhkém a teplém prostředí, dlouhodobě pak třeba na dřevěných roštech podlah v sauně, v kabinkách plováren, ve sprchách a lázeňských provozech, ale to neznamená, že se nedostane na nohy i jinak, třeba chůzí naboso po hotelovém koberci. I vysušená kůže v sandálech ztrácí přirozenou odolnost a je stejně náchylná k plísňovému onemocnění jako vlhká pokožka.

Mykózou nejvíce trpí ti, kteří nosí neprodyšnou obuv

Statistiky uvádějí, že maximální výskyt mykózy nohou je u lidí ve věku okolo 70 let. Rozšíření infekce napomáhá snížená a obtížná pohyblivost a nedostatečná péče nejen o nohy. Postižení většinou není vůbec léčeno, a přitom takový stav vyžaduje zvýšenou hygienu. Někdy seniory ani nenapadne, že svědění nohou je příznakem tohoto onemocnění.

Mykóza se týká hlavně mužů

Pohlaví nemá s onemocněním žádnou souvislost. Důležitá je hygiena, každodenní výměna ponožek, hlavně při zvýšené potivosti nohou, a střídání bot, protože vlhká obuv vyschne leckdy až za dva dny. Boty by se měly občas vydezinfikovat a ponožky vyprat v octové vodě. Nohám je třeba také alespoň jednou týdně dopřát koupel ve vodě s octem nebo ve slabém roztoku hypermanganu.

Plíseň stačí vysušit dětským pudrem

Možná takové ošetření přinese na chvíli úlevu, protože utlumí příznaky onemocnění, ale neléčí ho. Zbavit se tohoto onemocnění je běh na dlouhou trať a mnohdy je nutné vyzkoušet i několik speciálních přípravků. A důsledná každodenní hygiena nohou by měla být v průběhu léčby samozřejmostí. O jednoduchých a účinných radách, jak se zbavit mykózy, jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Antarktida není jediná, která podléhá změnám klimatu. Také Grónsko taje rychleji, než vědci předpokládali

Lidé se při čištění zrcadel dopouštějí tří velkých...

Do vysavače si můžete pořídit sáčky z papíru, nebo...

Pěstování oblíbené dýně Hokkaido

Jarní dekorace váš byt oživí. Když si je vyrobíte,...

Ocet je velmi účinný pomocník při úklidu. Jsou ale místa,...

Škrábance na autě můžete dobře zahladit pomocí běžných...

Zavřít reklamu