Znáte léčivou sílu nejznámějšího plevele? Nepřináší pouze štěstí ale i pořádnou dávku zdraví

Ostatní 01. července 2017 | 10:02 — Monika Moorová
V přírodě je množství známých léčivých bylin a ještě více jich zatím pravděpodobně neznáme. Kolem mnohých dokonce velmi často přecházíme bez povšimnutí. Takovou rostlinou je i jetel. Rostlina sice známá, ale málokdo zná i její léčivou stránku. Jetel není jen plevel, ale i léčivá bylinka!
Dalších 5 fotografií v galerii
Jetel krásně kvete. Kromě krásy přináší i zdraví / Shutterstock

Má narůžovělé květy, roste na loukách i v zahradě a nejčastěji se využívá jako pícnina, například pro králíky. Jetel je také známý díky svým lístkům. Čtyřlístek prý přináší svému nálezci štěstí. Jetel však dokáže přinést nejen štěstí, ale i zdraví!

Jetel a jeho léčivé účinky

To, že jetel není pouhým plevelem, potvrzuje hned několik zajímavých faktů. Tato rostlina má totiž na lidský organismus hodně pozitivních účinků, zevnitř i zvenčí. Jetel ovlivňuje správnou funkci trávicí soustavy, odstraňuje plynatost, průjmy, upravuje vylučování a je také vhodný pro léčbu žaludečních vředů. Podporuje obranyschopnost, má detoxikační a antiseptické účinky.

Jetel také podporuje zdraví dýchacích cest, odstraňuje kašel i hleny. Pročišťuje krev a zlepšuje hojení ran díky dezinfekčním vlastnostem. V neposlední řadě nesmíme zapomenout zmínit jeho uklidňující účinky na nervový systém, schopnost bojovat s nespavostí a zlepšovat tak kvalitu spánku. Pro léčebné účely se sbírají květy. Jetel kvete v období od konce dubna či začátku května až do října.

Uvařte si jetelový čaj

Nejjednodušší způsob, jakým účinky jetele vyzkoušíte na vlastním těle, je připravit si z něj čaj. Dvě čajové lžičky sušeného nebo přiměřené množství čerstvého květu zalijte 250 ml horké vody a nechte louhovat kolem deseti minut. Následně čaj sceďte a můžete si ho vychutnat. Případně jetel vyzkoušejte v čaji spolu s jinými bylinami, například s bazalkou, mátou, heřmánku či bezem.

Užívání tohoto čaje je vhodné při průjmech, anémii, žaludečních vředech, chřipce, rýmě či poruchách spánku. Při akutních stavech si jetelový čaj dopřejte dvakrát denně, vždy si však uvařte čerstvý.

Jetel na talíři

Pokud rádi objevujete nové chutě, zkuste si jetel přidat přímo do salátu. Nebojte se čerstvě natrhané a rozkvetlé květy použít při přípravě jídel, příjemně vás překvapí svou sladkou chutí. Jetel je vhodné si dopřát při detoxu, tělo totiž zbavuje nežádoucích toxických látek.

Stejně účinně pomůže při redukci hmotnosti, protože pozitivně ovlivňuje metabolismus. Navíc obsahuje vitamíny C, E a některé z řady B vitamínů. Je bohatý na minerální látky jako zinek nebo hořčík.

Jetel na obklady

Na venkovní použití jetele je účinné připravit si z něj odvar podobným postupem, jako již zmíněný čaj. Odvar je však o něco silnější. Dvě polévkové lžíce květů jetele zalijte 300 ml vroucí vody a nechte vyluhovat 20 minut. Přeceďte a hotový odvar můžete použít ve formě obkladu.

Odvar přikládejte na rány, popáleniny a vhodný je i na zmírnění ekzémů, vyrážek či zánětů v dutině ústní. Nechte působit, postižené místo jemně promasírujte a nakonec již neoplachujte.

Jetel a ženy

Jetel by bezpochyby měla znát zejména něžnější část populace. Tato rostlina je totiž skvělým pomocníkem při gynekologických potížích a různých hormonálních poruchách v ženském těle. Jetel obsahuje estrogenní látky fytoestrogeny, díky čemuž působí harmonicky na menstruační cyklus žen. Jetel pomáhá upravit nepravidelnou menstruaci, bojuje s nepříjemnými průvodními problémy menopauzy, například s nespavostí, návaly horka či náhlými pocity nevolnosti. K léčbě jmenovaných zdravotních problémů je vhodné užívat čaj z jetele.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Již brzy nastane čas dovolených. Víte, podle čeho vybrat ideální zavazadlo?

Již brzy nastane čas dovolených. Víte, podle čeho vybrat...

6 tipů, jak si nejlépe vybrat destinaci a hotel pro dovolenou u...

Kde je v Evropě nejhezčí koupání? Pár tipů, kde najdete...

Plánujete cestu po Evropě? Víme kde nejvýhodněji natankovat

Nejvíce druhů opic na světě, nejkrásnější pláž,...

Krvavý rituál v Mexico City: Vydejte se po stopách děsivého...