Dbáte na pravidelný pitný režim a pijete osm sklenic denně? Naprosto zbytečně

Zdraví 26. března 2018 | 09:03 — Monika Moorová
Žádný důkaz o tom, že máte vypít osm sklenic denně a že je to zdravé, totiž neexistuje. I když několik menších studií naznačuje, že zvýšená spotřeba vody je spojena se sníženým rizikem vzniku srdečních onemocnění, není jasné, jaké množství vody to má být.
Další 1 fotografie v galerii
Také patříte k lidem, kteří do sebe lijí vodu, protože se to tak má a je to zdravé? / Shutterstock

Také patříte k lidem, kteří do sebe lijí vodu, protože se to tak má a je to zdravé? Zcela zbytečně. Více se o pitném režimu dozvíte v našem jiném článku.

Celá řada studií, včetně té publikované v časopise American Journal of Epidemiology v roce 2002, uvádí nižší riziko srdečních onemocnění u lidí, kteří pili pět sklenic po 240 ml. To znamená, že nepili těch 8 sklenic, tedy množství, které je v souvislosti s pitným režimem nejčastěji doporučováno.

„Osm sklenic denně je doporučených pro veřejné zdraví v Anglii," říká Susan Lanham-New, profesorka výživy na University of Surrey. „Ale množství vody, které skutečně potřebujeme, závisí na hmotnosti našeho těla, úrovni aktivity či venkovní teplotě. Je velmi těžké přijít s přesným množstvím, kolik vody bychom měli vypít."

Je třeba mít v patrnosti, že většinu vody přijmeme z jiných zdrojů, jako je čaj, káva, mléko a jídlo. „Nejenže neexistuje žádný důkaz, že musíme vypít osm sklenic, ale toto doporučení by mohlo být i škodlivé," říká profesor Caraher, který vedl výzkum.

Hrozí totiž riziko hyponatrémie, kdy je v těle příliš nízká koncentrace soli. Tu může způsobit velké množství spotřebované vody, která hladinu soli může zředit a způsobit tak nevolnost, bolesti hlavy a dokonce záchvaty.

„Doporučení, že máme vypít osm sklenic vody denně, je zcela absurdní, protože tekutiny přijímáme ze všech stran," říká profesor Caraher. „Všichni se až příliš zabýváme pitným režimem a pravděpodobně mnozí přijímají nadměrné množství tekutiny. Pijte jen tehdy, když máte opravdu žízeň!" Kdy si dát pozor na přemíru pití? Čtěte zde.

Počítat sklenice a lít do sebe vodu jako "do ohně" je tedy zcela zbytečné. Pijte prostě tehdy, když máte žízeň a nehlídejte každou sklenici!

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu